fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šikovná Slovenka s HANDMADE výrobou: Aj obyčajná tvorba mala pre mňa magický efekt

Máte tip? napíšte nám mailom

Talentovaná 24-ročná Slovenka Karin Hykšová pracuje v TOP agentúre a navyše si plní sen so svojou vlastnou produkciou oblečenia. Čo nám prezradila o svojich plánoch? 

Nemáš ani 30 a už pracuješ v jednej z najúspešnejších agentúr Wiktor Leo Burnett. Bola pre teba práca copywriterky inšpiráciou, kedy si sa rozhodla pre šitie vlastných vecí?

Pamätám si, že už ako dieťa som neustále niečo vymýšľala. Fascinoval ma pocit, že som mohla niečo vytvárať, tvoriť sama bez toho, aby mi musel niekto niečo prikázať. Jednoducho som zobrala veci a začala vyrábať. I keď kreativita je typická detská vlasnosť, zdá sa, že mi zostala až doteraz.

Vytvorené dielko malo pre mňa špeciálnu hodnotu. Povedala by som, že aj obyčajná tvorba mala pre mňa pridaný magický efekt. Čo sa týka práce v reklamke, jednoznačne v tomto smere na mňa vplýva pozitívne. Vďaka nej som sa naučila dodať si sebadôveru a akési odhodlanie, šmrnc pustiť sa do vytvárania vlastných vecí úplne naplno. Ďalšie pozitívum vidím v tom, že ma moji kolegovia podporujú pri tomto koníčku, za čo som skutočne veľmi vďačná.

Zdroj: facebook.com/Karyn Hykšová

V tvojej produkcii nájdeme originálne plyšáky, čiapky aj nevšedné kúsky spodnej bielizne. Ako vyzerá celý proces výroby oblečenia od návrhu až po výsledný produkt?

Všetko sa začína tým, že sa musím rozhodnúť, do čoho sa chcem pustiť, a mať v hlave nejakú predstavu. Následne prejdem k zháňaniu a výberu potrebných materiálov. Vtipné je, že zvyčajne musím absolvovať akúsi obhliadku po skoro všetkých galantériách v Bratislave, aby som našla presne to, čo potrebujem. Takéto behanie si vyžaduje čas a paradoxne „prechádzky” po obchodoch väčšinou trvajú najdlhšie.

Prečítajte si tiež:
Rihanna a Kim Kardashian zachránili život väzňa odsúdeného na smrť

Povedala by som, že dôvodom je možno moja schopnosť nechodiť niekam načas, preto sa mi stane, že galantérie v otváracích hodinách nestihnem navštíviť. Ale musím uznať, že nie vždy nájdem to, čo potrebujem. I keď v súčasnosti poznáme aj iné možnosti nákupu, ako napríklad cez internet, ja tak látky nenakupujem. Vždy si ich musím ohmatať, aby som zistila, či sú príjemné na dotyk. Keď už mám k dispozícii všetko potrebné, ide to rýchlo. Nakreslím si návrh na papier, vyhotovím strih a šijem všetky diely dohromady.

Zdroj: facebook.com/Karyn Hykšová

Nedávno si oznámila, že plánuješ predstaviť celú kolekciu oblečenia. Prezraď nám, s akými názormi si sa pri jej uvedení stretla a aké unikáty v nej nájdeme?

Zatiaľ som spätnú väzbu dostala iba od kamarátov, ale teším sa z toho, že je pozitívna. Páči sa im, čo robím. Svoju podporu mi preukazujú v komentároch na sociálnych sieťach, keď pridám nejakú fotku s aktuálne vyrobeným kúskom, ale, samozrejme, aj osobne. Úprimne si ale myslím, že sa na svojej ceste nachádzam ešte len na dobrom začiatku.

Pravdepodobne ešte nerúbem tak vysoko, aby som dostala negatívne názory, ale i neprajné reči môžu časom prísť. Momentálne sa sústreďujem na plánovanie mojej vlastnej kolekcie v retro štýle. Prevažne pôjde o spodnú bielizeň a plavky, špeciálne inšpirované americkými 50. až 60. rokmi. Následne rozbieham aj druhý projekt, pri ktorom budem spolupracovať s ilustrátorkou na vytvorení jedinečnej kolekcie plyšákov.

Zdroj: facebook.com/Karyn Hykšová

Kedy si začala s handmade vecičkami, čo prvé si ušila a kam by si sa chcela v tomto smere posunúť?

Šiť ma naučila moja babka. A to ešte vtedy, keď som prežívala krásne obdobie detstva. Myslím, že som mala asi 7 rokov. Spomínam si, že vždy som obdivovala mamu, ako sedela za šijacím strojom a spod jej rúk vychádzali hotové zázraky. Inšpirácia teda prišla už pred mnohými rokmi a ako správny učeň, aj ja som s remeslom musela niekde začať. Svoj vlastný stroj som si kúpila až na vysokej škole, keď som mala 20 rokov. A čo bola prvá vec, ktorú som vyrobila? Práve typicky ženská sukňa. Bohužiaľ, už ma za ten čas jej výroba aj omrzela.

Prečítajte si tiež:
89-ročný miliardár Bernie Ecclestone čaká svoje štvrté dieťa

Ešte nedávno si študovala na FMK odbor marketingová komunikácia, avšak štúdium si nedokončila. Mnoho študentov sníva o kreativite v praxi. Čo im odporúčaš, ak chcú naštartovať kariéru pri povolaní, kde sa bez nej nezaobídu?

Tento rok ma čaká písanie bakalárskej práce. Predĺžila som si štúdium, lebo som sa chcela venovať osobnému rozvoju a dostať sa do agentúry, čo sa mi aj podarilo. Podľa môjho názoru v súčasnom modernom svete vládnu iné veci, ako čakať na to, že mi dobrá príležitosť padne do rúk sama. Určite je potrebné pracovať, snažiť sa a zapájať sa do kreatívnych súťaží.

Ja som sa minulý rok zapojila do kreatívnej súťaže ADC Štempel, kde študenti, ktorí mali niečo spoločné s marketingom, môžu ukázať svoje schopnosti a zručnosti. Prihlásení dostali zadanie, na ktoré mali vytvoriť prezentáciu, kde preukázali svoju predstavu na určitý problém. Samozrejme, v súvislosti s marketingom. Podarilo sa mi byť jednou z výhercov, vďaka čomu som dostala možnosť stáže v spomínanej agentúre. Pracujem v nej doteraz.

Zdroj: facebook.com/Karyn Hykšová

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií