fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Silné reči už 10 rokov na scéne. Naše motto je: “Udierame smerom hore”

Máte tip? napíšte nám mailom

Zresetovať sa pri piatočnom pive s kamošmi nikdy nie je na škodu, však? No čo tak to posunúť ešte o level vyššie a pridať k tomu pódium a človeka, ktorý rozpráva ako tvoj kamoš, vyzerá ako tvoj kamoš, hreší ako tvoj kamoš, no robí to zámerne pre tvoje pobavenie? Óó, áno, to znie dobre. Presne s tým prišli pred 10-timi rokmi do baru Silné reči, kde započali históriu slovenského stand-upu. A my sme im za to, ako inak, veľmi vďační. Zakladateľ Silných rečí, Jano Gordulič, nám o stand-upe porozprával viac. 

Vy ste boli vysielaní ako jediný standup v telke, ale už nie ste. Prečo?

,,Boli sme vysielaní dve série a skončilo to na obidvoch stranách. Vieš, aj v Čechách keď si pozrieš stand-up, tak z tých piatich komikov, ktorí tam vystupujú, sú dobrí možno dvaja. Do telky sme teda išli už s vyskúšanými vecami, s ktorými sme už 10 – 15x vystúpili v klube. Lenže potom nám začali už dochádzať materiály, pretože išlo každý týždeň 5 komikov a natočili sme 26 dielov. To znamená, že prebehlo neuveriteľných 130 komických slotov a každý z komikov sa vystriedal 5 – 6x. Potrebovali sme si jednoducho vydýchnuť. Ale veríme, že sa k tomu ešte vrátime.”

Akou výraznou zmenou prešiel standup? 

,,Ja si myslím, že to najhlavnejšie je, že ľudia to už poznajú. Vedia, čo to je. Pred rokmi, keď niekto prišiel a povedal slovo “k*kot”, tak bol každý zhrozený. Dnes to už ľudia chápu ako humor. Je to interpretácia toho, že sa tam nerozpráva formálne, ale reálne tak, ako sa ľudia rozprávajú medzi sebou. Vedia, čo majú čakať. Nedúfajú v to, že sa na javisko postaví Ander z Košíc, ktorý bude mať smiešny dedinský prízvuk. Vedia, že na javisko príde človek, ktorý sa bude snažiť stotožniť s ich bežnými radosťami a starosťami a bude o nich rozprávať bez servítky nahlas. To, aby sa človek stotožnil, je veľmi dôležité. Vedia, že vystupujúci bude drzý na publikum, bude mať vulgárne a niekedy aj sexuálne vtipy. A sú s tým oukej, veď to je standup, predsa.”

Prečítajte si tiež:
Austrálska armáda nosí k požiarom pivo. 3 000 litrov pre mesto Mallacoota
Zdroj: Silné reči

Sú vždy vaše príbehy založené na fikcii? 

,,Ako kedy. Určite to nejaký základ v realite má, ale skôr to býva o tých vnemoch. Človeku sa niečo stane, na základe čoho mu napadne super vyfabulovaný, nafúknutý príbeh. Vtedy to aj najlepšie funguje, pretože aj pomyslená učebnica hovorí, že ak odídeš s vtipom od reality príliš, tak ti to divák neuverí. Čiže vždy musíš vychádzať a vraciať sa späť do reality.”

Stalo sa ti niekedy, že si nedosiahol toho efektu, že sa ti zasmejú? 

,,Stáva sa to, stávať sa to bude, stane sa to dnes niekoľkokrát a stáva sa to na každom vystúpení. Niekedy ani divák nevie, že sa mal zasmiať. Je to súčasť toho tvorivého procesu.”

Odkiaľ ste komikov zohnali? Napríklad vieme, že Simona je zo show Československo má talent. 

,,Hej, ale nebolo tak, že ,Aha, tá je v Talente, zožente mi na ňu číslo’. Väčšina z nich prišla k nám. Raz do mesiaca máme openmajk, kam príde človek a vyskúša si, aké to je. My mu dáme príležitosť a vypočujeme si ho. Takže všetci postupne si to chceli vyskúšať a prišli k nám.”

Zdroj: Silné reči

Čo sa zmenilo za tých 10 rokov, ktoré pôsobíte? 

,,My sme začínali v roku 2009 a až do roku 2011 sme mali 1-2 vystúpenia mesačne, čo bolo zlé, lebo tí komici si niečo napísali, vystúpili s tým 1-2x, potom o mesiac prišli k tomu istému publiku a museli si napísať znova niečo nové. Tým pádom bola tá kvalita rôzna. Teraz máme 18 vystúpení mesačne a ten komik má možnosť ísť vystupovať do Bratislavy, do Modry, do Bystrice, do Košíc, do Popradu a tam je to už úplne našlapené, pretože to má odskúšané. Takže ty ako divák vidíš 3 super standupy a jeden skúšobný, ktorý ešte nevieme, ako vypáli. Priemerný komik teda vystupuje 4 – 5 krát mesačne, je skúsenejší, tým pádom aj ten humor ide hore, Silné reči idú hore. Je to super aj preto, lebo kdekoľkvek na Slovensku bývaš, tak máš možnosť raz za 60 dní nás vidieť neďaleko tvojho mesta, ak nie priamo v ňom.”

Prečítajte si tiež:
Keď boli stredoškolákmi, sľúbili si, že ak do ich päťdesiatky nenájdu lásku, vezmú sa. Teraz tento sľub po dlhých rokoch naplnili

V čom sa Silné reči líšia od Temných kecov? 

,,Je nás 18. Je nás viac. Vidíš tak zakaždým inú zostavu. Máme motto “Udieram smerom hore”. Nerobíme si srandu z detí, nejdeme si rasizmus ani sexizmus. Jednoducho budú zlí na silnejších. A na naše vystúpenia chodí iný typ ľudí. Naozaj, porovnávali sme si to zo záznamov. K nám nemajú problém prísť zabaviť sa aj 40-ročné právničky po dlhom dni v práci. Chceme tiež našich komikov ukazovať v ľudskom svetle, že nie sú to len komici. Naši komici sú osobnosti.”

Zdroj: Silné reči

Narodeniny oslávia 26. 11. v Bratislave a ako ináč, než kvalitným standupom. Lístky si môžete kúpiť priamo tu. Vidíme sa tam! 🙂

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií