Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šimečka hovorí o „totalitnom šialenstve. Podporuje 600 zamestnancov RTVS, ktorí žiadajú stiahnuť návrh Šimkovičovej

Slobodné médiá majú slúžiť všetkým občanom Slovenska, nielen Ficovi, Dankovi a Pellegrinimu, dodal Šimečka.

13.3.2024 (SITA.sk) – Vyše 600 zamestnancov a spolupracovníkov RTVS už podpísalo vyhlásenie, v ktorom žiadajú stiahnuť návrh ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.

Vážim si ich odvahu a vyjadrujem im maximálnu podporu v snahe zabrániť tomu, aby Ficova vláda politicky ovládla verejnoprávne médium a zmenila ho na nástroj propagandy,“ uviedol líder hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Ako ďalej zdôraznil, slobodné média majú slúžiť všetkým občanom Slovenska, nielen Ficovi, Dankovi a Pellegrinimu.

Usporiadajú protest

Preto aj my v Progresívnom Slovensku žiadame o stiahnutie tohto škodlivého a nebezpečného návrhu zákona,“ dodal. Zároveň pozval všetkých, ktorí s návrhom ministerky kultúry nesúhlasia, na protest, ktorý bude v piatok o 18:00 na Námestí Slobody v Bratislave.

Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS).

Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament. Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom.

Hovoria o totalitnom šialenstve

Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu. Opozícia návrh tvrdo kritizuje. Hovorí o „totalitnom šialenstve“ a cenzúre. Podľa nej ide o snahu politicky ovládnuť verejnoprávne médiá a dosadiť si do nich „svojich ľudí“.

Rezort kultúry, ktorému šéfuje nominantka SNS Martina Šimkovičová, tvrdí, že zákonom reaguje na podnety laickej aj odbornej verejnosti, ktoré namietajú nedostatočnú objektívnosť vysielania, najmä v oblasti spravodajstva a publicistiky. Najobjektívnejšie spravodajstvo má pritom podľa prieskumov verejnej mienky práve RTVS.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Ministerka kultúry SR, Predseda Progresívneho Slovenska, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Šimečka hovorí o „totalitnom šialenstve. Podporuje 600 zamestnancov RTVS, ktorí žiadajú stiahnuť návrh Šimkovičovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií