fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Situácia s Rómami sa desaťročia nemení, KDH žiada ohodnotenie práce pastoračných pracovníkov v rómskych komunitách

Na 8. apríla pripadá Medzinárodný deň Rómov.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.4.2023 (SITA.sk) –  Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) požaduje, aby práca pastoračných pracovníkov v rómskych komunitách bola finančne ohodnotená a postavená na úroveň práce komunitných a sociálnych pracovníkov. Ohodnotená má byť nielen z financií získaných z európskych projektov, ale mala by sa stať trvalou súčasť štátneho rozpočtu.

Situácia s Rómami sa nezmenila

Expertka KDH na sociálnu oblasť a rodinnú politiku Martina Holečková zdôraznila, že napriek veľkým projektom a financiám sa situácia s Rómami v mnohých aspektoch za celé desaťročia nezmenila.

Naopak, dlhodobá mravčia a vytrvalá práca cirkví sa javí ako jedna z najefektívnejších. Navyše, táto skutočnosť je preukázaná aj na základe štúdie Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied SIRONA 2010,“ prízvukovala. Rómska menšina na Slovensku podľa nej potrebuje viac pozornosti a adresných riešení.

Výrazná menšina

Na 8. apríla pripadá Medzinárodný deň Rómov. Holečková poukazuje na to, že Rómovia žijú v Európe už storočia a predstavujú výraznú menšinu, no napriek tomu je pre mnohých ich história, život a kultúra veľké tabu.

Veľký počet Rómov je marginalizovaný z dôvodu svojej etnickej príslušnosti a aj sociálnej situácie, pričom na Slovensku ich žije odhadom takmer pol milióna.

Prečítajte si tiež:
Najvyšší správny súd dostal z Trnavského kraja štyri volebné žaloby, z celého Slovenska ich bolo až 97

Medzinárodný deň Rómov nie je len pre Rómov. Vyjadrujeme úctu práci všetkých, ktorí sa angažujú na poli pozdvihnutia rómskeho národa a vyjadrujeme úctu k tomuto národu, ktorý žije spolu s nami tu, v strednej Európe,“ uzavrela Holečková.

Viac k témam: Cirkev, Rómovia, rómska komunita, Sociálni pracovníci
Zdroj: SITA.sk – Situácia s Rómami sa desaťročia nemení, KDH žiada ohodnotenie práce pastoračných pracovníkov v rómskych komunitách © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií