fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Situácia v Česku je vážna! V Prahe pripravujú poľnú nemocnicu s 500 lôžkami

Nemocničných lôžok začína byť v Prahe nedostatok. Situácia ohľadne počtu hospitalizovaných kvôli chorobe Covid-19 pribúda, preto vláda zvažuje, že by v Letňanoch zriadila poľnú nemocnicu, s kapacitou až 500 lôžok. O stavbe poľnej nemocnice rozhodnú dnes. Vybudovaná by mala byť do desiatich dní. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Kabinet by mal nariadenie schváliť na svojom mimoriadnom piatkovom zasadnutí, kde sa bude zaoberať tiež materiálmi, ktoré riešia ekonomické vplyvy koronavírusovej epidémie a súvisiacich opatrení, informuje Blesk.cz. ,,Na základe nariadenia armáda rozvinie infraštruktúru poľnej nemocnice v areáli výstaviska PVA EXPO Praha Letňany, a tým vybuduje záložné zdravotnícke zariadenie s kapacitou 500 lôžok, ktoré bude v režime pohotovosti ,” uviedlo v tlačovej správe ministerstvo obrany.

Minister obrany Ľubomír Metnar (za ANO) povedal, že armáda poskytne materiál i personál.  ,,Bude musieť byť doplnený zdravotníkmi a lekármi z civilu. Naši doktori a sestry totiž dnes už naplno slúžia vo vojenských a civilných nemocniciach.” vysvetlil. Armáda nevyužitých zdravotníkov nemá. Podľa veliteľa operácie Jozefa Kopeckého je koordinácia personálu plne v kompetencii ministerstva zdravotníctva, armáda je schopná obslúžiť svojich 100 lôžok.

Veľkokapacitné poľné nemocnice

Armáda môže poskytnúť desať plne automatizovaných staníc, jednotky intenzívnej starostlivosti, röntgen, CT a laboratórium, povedal Metnar. ,,Prevoz sa uskutoční z vojenských staníc z Hradca Králové a Bystřice pod Hostýnem,” uviedol. Štát podľa Metnara nemá problém dodať ventilačnú jednotku ku každému lôžku. Konkrétne informácie o tom, koľko ľudí bude potrebných na prevádzku a stráženie nemocnice, budú jasné, až keď na výstavisku skončia svoju prácu vojenskí plánovači. Ktorí pacienti budú v Letňanoch, rozhodne ministerstvo zdravotníctva.

Prečítajte si tiež:
Minister obrany avizuje, že odmeny za plošné testovanie vyplatili už 10-tisíc zdravotníkom. Peniaze im neprišli

Aktivácia Centra biologickej ochrany Těchonín podľa Metnara nie je vhodná, pretože areál v Letňanoch bude mať väčšiu kapacitu. ,,Aj do Těchonín by sme museli sťahovať personál z vojenských a civilných nemocníc. Je lepšie to vybudovať s väčšou kapacitou inde, ďalší aspekt je lokácia z hľadiska transportu,” povedal.

Okrem armádneho materiálu použije štát aj zásoby SŠHR. Jej predseda Pavol Švagor dnes uviedol, že správa má 2500 lôžok a je pripravená k ich rýchlemu vyskladneniu a dovozu na miesto určenia. Vojenskí plánovači budú od dnes vyhodnocovať stav infraštruktúry a rozhodnú, aké vybavenie je nutné doplniť. Nemocnicu umiestnia do priestorov tamojších pavilónov. Využité majú byť dve haly zo siedmich, povedal dnes novinárom Tomáš Kotrč, riaditeľ spoločnosti ABF, ktorá v Letňanoch usporadúva veľtrhy.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj blesk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií