fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Skarifikácia, umenie v jazve: Skrášľovanie tela s dlhou históriou

Máte tip? napíšte nám mailom

V posledných rokoch je skrášľovanie tela veľmi populárne. V kurze sú najmä tetovania a piercingy, no medzi skrášľovanie tela patrí i skarifikácia. O čo vlastne ide?

Skarifikácia je formou skrášlenia kože pomocou zámerného a cieleného zjazvovania, ktoré možno docieliť viacerými spôsobmi.  Metódy, ktorými sa najčastejšie vykonáva, sú:

CUTTING (vyrezávanie) –  pokožka sa pri tejto metóde narúša v približne rovnakej hĺbke ako pri tetovaní. Ide však o dosť bolestivú a krvavú formu.

BRANDING (vypaľovanie) – jazvy sa vytvára železom rozpáleným na 800°C. Táto metóda však nie je tak bolestivá, ako by sa mohlo zdať, pretože pri takto vysokej teplote nervové receptory ihneď odumrú.

CAUTERY BRANDING – pri tejto forme vypaľovaním sa používajú nástroje používane v medicíne alebo spájkovačka.

LASER BRANDING – na vypaľovanie obrazcov do kože sa pri tejto metóde používa laser.

13725548_1057190704368121_1810003655_n

Pokiaľ si myslíš, že skarifikácia sa ako forma telesnej modifikácie zrodila v posledných desaťročiach, tak si na omyle. Ide totiž o skrášľovanie tela, ktoré má odvekú históriu v mnohých kultúrach a rituáloch (najmä pri rituáloch v období dospievania). Mnohí ľudia v tej dobe totiž verili, že posvätné znaky vo forme jazvy na ich tele, ich ochránia. V niektorých kultúrach dokonca mladé ženy využívali zjazvovanie na prejavenie zrelosti a túžby po dieťati.

Prečítajte si tiež:
Zvieratá, ktoré vyzerajú ako Pokémoni?! Také tvory skutočne existujú!

V súčastnosti skarifikácia slúži, rovnako ako tetovanie, na vyjadrenie individuality a na skrášlenie. Robí sa v špecializovaných štúdiách.

https://www.instagram.com/p/BXTW8GTjF75/?tagged=scarification

https://www.instagram.com/p/BVfbD0_Flhb/?taken-by=domiiniika_a

https://www.instagram.com/p/BXR4hFuBqNW/?tagged=scarification

Nie každému je pohľad na zjazvené telo príjemný, čiže sa ľudia často nad touto formou telesnej modifikácie pohoršujú podstatne viac ako pri tetovaní. Nezabúdajme však na jedno – to, čo sa páči jednému,  sa nemusí páčiť druhému a naopak. A hlavne, každý si má právo skrášliť svoje telo podľa toho, ako sám chce a ostatní ho za to nemajú právo odsudzovať.

 

 

Zdroj: Instagram

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií