Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 produktov, ktorými poškodzujeme životné prostredie a ani sme o tom nevedeli

Zdajú sa vám opaľovacie prípravky neškodné pre životné prostredie? O týchto produktoch ste nemali ani tušenie, že ich používaním poškodzujete našu planétu. 

Palau sa stal prvou krajinou, ktorá zaviedla rozsiahly zákaz opaľovacích prípravkov na ochranu svojich koralových útesov.

Vedci sa domnievajú, že až desať chemických zložiek v prípravkoch na opaľovanie sú vysoko toxické pre morský život a môžu spôsobiť, že koraly budú viac náchylné na bielenie.

Opaľovací krém nie je ani zďaleka tým jediným prostriedkom, ktorý sa nachádza v našej domácnosti a neprospieva životnému prostrediu.

škodlivé produkty v domácnosti
Opaľovací krém môže mať negatívne vplyvy na podmorský život. Zdroj: pexels.com

Antikoncepčné tabletky

Zatiaľ čo antikoncepčné tabletky majú za následok znižovanie populácie v určitých oblastiach našej planéty, švédska štúdia z roku 2016 objavila dôkaz, ktorý poukázal na nevýhody používania antikoncepčných tabletiek.

Lina Nikolerisová vo svojej doktorandskej práci, ktorú písala na Lundskej univerzite, zistila, že hormón ethinylestradiol (EE2), čo je zjednodušene povedané syntetická verzia estrogénu obsiahnutá v antikoncepčných tabletách, zmenila správanie aj genetiku niektorých rýb.

Keď sa daná látka uvoľní do vody ako odpad, EE2 zmení genetickú rovnováhu u rýb, ako sú napríklad losos či pstruh. Tieto druhy rýb majú viac receptorov estrogénu ako samotní ľudia.  Štúdia tiež ukázala, že ryby, ktoré prišli do kontaktu s látkou EE2, majú väčší problém chytiť si obživu.

„Predchádzajúce štúdie preukázali, že dané ryby majú aj problémy s plodením potomkov. Tieto problémy môžu viesť k úplnému zmiznutiu celej populácie rýb, čo môže mať za následok zničenie celého ekosystému,“ tvrdí Lina Nikolerisová.

škodlivé produkty v domácnosti
Antikoncepčné tabletky pôsobia negatívne na morské živočíchy, najmä lososy a pstruhy. Zdroj: pexels.com

Avokádo

Poznáme ho všetci. Buď ho milujete, alebo neznášate, nič medzi tým neexistuje. Ale spozornite, milovníci! Avokádo síce môže byť zdravé a dobré pre vaše zdravie, ale pre zdravie životného prostredia až také prospešné nie je.

The Water Footprint Network, organizácia, ktorá sa zameriava na efektívnejšie využívanie pitnej vody, vypočítala, že na vypestovanie jedného avokáda bolo spotrebovaných približne 272 litrov vody. Taktiež bolo preukázané, že má potenciálne zničujúci účinok na regióny, v ktorých sa pestuje.

škodlivé produkty v domácnosti
Každý deň sa minie obrovské množstvo vody na vypestovanie jedného avokáda. Zdroj: pexels.com

Ananás

Ananás, ktorý podľa nákupného reťazca Tesco minulý rok predbehol avokádo ako najviac predávané ovocie po celom Spojenom kráľovstve, sa pestuje veľmi rýchlym tempom. Po ananásoch je neustály dopyt, ktorý z roka na rok narastá. Tento obrovský dopyt po tropickom ovocí ma škodlivý vplyv na životné prostredie len v niektorých častiach sveta.

V Kostarike, ktorá je jedným z najväčších svetových pestovateľov ananásov, boli vyhladené tisíce hektárov lesov. Dôvodom je vznik nových pestovateľských miest pre ananásy. Kostarická federácia pre ochranu prírody tvrdí, že takéto vyhladzovanie lesov spôsobilo krajine nezvratné škody. Pestovanie ananásov si vyžaduje taktiež použitie množstva pesticídov, ktoré môžu byť škodlivé ako pre ľudí, tak aj pre životné prostredie.

škodlivé produkty v domácnosti
Plantáže v Kostarike, na ktorých sa pestujú státisíce ananásov. Zdroj: anthonyjohncoletti.photoshelter.com

Kozmetika

Palmový olej je jedným z najúčinnejších a najuniverzálnejších rastlinných olejov na svete. Jeho rozšírené používanie viedlo k hromadnému odlesňovaniu.

V správe z tohto roku skupina WWF varovala, že premena tropických lesov a rašelinísk na plantáže palmového oleja uvoľnila masívne množstvá oxidu uhličitého, ktorý má za následok zmenu klímy, a zničila niekoľko druhov živočíchov – napríklad orangutany, ktoré sa kvôli umelo vytvoreným plantážam dostali na zoznam takmer vyhynutých zvierat.

Zatiaľ čo si uvedomujete prítomnosť palmového oleja v potravinách, ako sú čokoláda, margarín, zmrzlina, nutela, mnoho ľudí netuší, že práve palmový olej nájdeme aj v kozmetike.

Nachádza sa v šampónoch ako zložka, ktorá v nich pomáha udržiavať prírodné oleje. Bez palmového oleja by ich vytlačili chemikálie.

Palmový olej sa nachádza aj v kozmetických výrobkoch, ako sú rúž, čistiace prostriedky, mydlo na ruky či zubná pasta.

škodlivé produkty v domácnosti
Palmový olej, kvôli ktorému sa orangutany dostali na úroveň vyhynutia, sa nachádza takmer vo všetkom. Zdroj: pexels.com

Osviežovače vzduchu

Správa z roku 2016 od Kráľovskej akadémie lekárov varovala, že nielen znečistenie vonkajšieho ovzdušia, ale aj zlá kvalita ovzdušia v domácnostiach je spôsobená každodennými výrobkami pre domácnosť, akými sú aj osviežovače vzduchu.

Spreje často obsahujú chemikáliu nazývanú limonén, ten sa používa na dosiahnutie citrónovej arómy a využíva sa aj v potravinách.

Je to druh chemikálie, ktorá nepredstavuje sama osebe veľké riziko pre zdravie, pokiaľ nie je uvoľnená do ovzdušia.

BBC Trust Me, I´m a Doctor uskutočnil experiment, ktorý zistil, že keď limonén reagoval s ozónom prítomným vo vzduchu, vytvoril formaldehyd.

Každodenné vdychovanie formaldehydu môže prispieť k zvýšenému výskytu astmy a iných ochorení. Formaldehyd je od 2011 zaevidovaný ako ľudský karcinogén.

škodlivé produkty v domácnosti
Osviežovače vzduchu prispievajú k znečisteniu ovzdušia. Zdroj: lechman.sk

Zdroj: bbc.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií