fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Školy by mali zmeniť obsah vzdelávania, aby sa vyrovnali najlepším školským systémom sveta

Aktuálna situácia v súvislosti s koronakrízou ukazuje, že je potrebné zmeniť obsah vzdelávania.

Máte tip? napíšte nám mailom

V rozhovore to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že sa ukazuje, čo sa musí, respektíve nemusí učiť na školách a čo je doplnkové vzdelávanie.
,,A takto sa musíme pozrieť na celý obsah vzdelávania,” povedal minister.

Ako tvrdí, bol by rád, keby sa školám dala možnosť vybrať si z predmetov, aby sa mohli nejakým smerom profilovať. Podotkol však, že pre každú školu by boli určené hlavné predmety na vzdelávanie, ako sú napríklad slovenský jazyk a literatúra, matematika či cudzí jazyk.

Na to, aby sa slovenské školstvo vyrovnalo tým najlepším školským systémom nielen v Európe, ale aj vo svete, je podľa šéfa rezortu školstva dôležité aj ohodnotenie učiteľov. ,,Dôležité je, aby bola ich pozícia taká, že budú na ňu hrdí. Ostatné vlády urobili všetko preto, aby znevážili postavenie učiteľov a takto sa to dostalo aj medzi ľudí. A teraz nevieme oceniť to, čo robia,” povedal minister školstva s tým, že na druhej strane je aj ich finančné ocenenie.

Prečítajte si tiež:
Aplikácia "SMART KARANTÉNA" by mala nahradiť štátnu karanténu už od piatka

Skvalitnenie školstva

Za ďalšiu zmenu, ktorá by bola potrebná pre skvalitnenie školstva, minister označil obrovskú sieť škôl, ktorú bude potrebné upraviť. ,,Nie je to o šetrení peňazí, ale o kvalite vzdelávania,” uviedol minister. Z analýz rôznych organizácií podľa Gröhlinga vyplýva, že v malých školách nie je až taká kvalita vzdelávania.

,,Za toto budú možno nahnevané niektoré malé školy, ktoré robia dobré vzdelávanie, ale nemôžeme to povedať celoplošne. Toto by mala byť ďalšia možnosť, aby sa samosprávy vyrovnali s malými školami,” uzavrel minister školstva.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií