Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V tejto kaviarni na Filipínach sa rozhodli nepoužívať plastové slamky. Nahradil ich variant z kokosovej palmy

Výroba týchto slamiek netrvá viac ako dve minúty a po použití neskončia v moriach ako tie plastové. Predstavujeme vám ekologické slamky z kokosovej palmy.

Ak hovoríme o škodách na našej planéte, ktoré napáchali ľudia, stačí sa pozrieť na niekoľko štatistík, ktoré môžu potvrdiť závažnosť ľudských činov. V prípade výroby a použitia plastov hovoria štúdie z roku 2016 jasne: za rok vyprodukuje celkový počet obyvateľov sveta 320 miliónov ton plastov. Tento počet sa podľa odborníkov v roku 2034 ešte zdvojnásobí.

View this post on Instagram

….where do you want to be?

A post shared by Bye Bye Plastic Bags (@byebyeplasticbags) on

8 miliárd z nich skončí v riekach

Napríklad na Slovensku priemerný Slovák použije ročne 466 plastových tašiek. Každý občan EÚ použije za rok priemerne 198 jednorazových plastových tašiek, čo predstavuje dennú spotrebu jednej tašky na domácnosť. Údaje o spotrebe sa medzi členskými štátmi výrazne líšia, pričom ročná spotreba ľahkých plastových tašiek na obyvateľa sa pohybuje v rozpätí od štyroch tašiek v Dánsku a vo Fínsku až po 466 tašiek v Poľsku, Portugalsku a na Slovensku. Píše o tom Informačný portál rezortu MŽP SR.

Problém plastov spočíva v tom, že ide o odpad, ktorý nemožno zrovnávať s biologickým odpadom. Aj keď väčšina zo 100 miliárd tašiek, ktoré ročne dajú do obehu supermarkety a ďalšie obchody, sa použije iba raz na približne 20 minút, trvá stovky rokov, kým sa v prírode rozložia. Každý rok viac ako 8 miliárd z nich skončí v riekach a jazerách alebo ako odpad pohodený na uliciach alebo v prírode,” informuje enviroportal.sk.

Súčasnú situáciu v oceánoch skvele vystihuje inštalácia z plastov v Lisabone.

https://www.instagram.com/p/BsnRmslB2nL/

Všetky krajiny by mali nasledovať tie, ktorým sa spotreba plastov darí úspešne minimalizovať.

Na začiatku mája sme písali o tom, že v Kórei vyrábajú jedlé slamky z ryže a tapioky. Inšpiratívne pre väčšinu podnikov, kde sa každý deň minú tisíce slamiek, môžu byť aj slamky z trávy, ktoré vyrába Vietnamec Tran Minh Tien. Kľúčovou sa pre neho stala dutá, rovná a dlhá tráva z polí Mekong Delta vo Vietname. Nezaostáva ani spoločnosť McDonald´s, kde slamky nenájdete, nahradili ich uzatvárateľné vrchnáky. To je iba niekoľko z počinov, ktoré sa stali vhodnou alternatívou plastových slamiek. Sme radi, keď môžeme informovať o ďalších skvelých nápadoch z tejto oblasti.

Ďalší inšpiratívny príklad zo sveta – slamky z kokosovej palmy

Sarah Tiu je riaditeľkou kaviarne Editha, ktorá sa nachádza na ostrove Siargao na Filipínach. Myšlienkou, ako skoncovať s jednorázovým plastom sa zaoberala niekoľko rokov. Na chvíľu používali papierové a nerezové slamky, no zákazníci neboli spokojní.

Myšlienka, ako by mohla túto situáciu vyriešiť, jej skrsla úplnou náhodou cestou na ostrov Corregidor, neďaleko Manily, hlavného mesta Filipín. Tam videla, ako miestni strihali listy z kokosovej palmy… a vtedy sa to stalo.

https://www.instagram.com/p/Bwr-BukAaWp/

Sarah sa domov vrátila s myšlienkou, ako by sa dali listy z tejto palmy implementovať do jej kaviarne. Výsledok? Nečakaný úspech a skvelý príklad pre ostatné kaviarne. Vytvorenie takejto slamky netrvá viac ako dve minúty a zvládne ju aj dieťa. Personál slamky pripravuje vždy nové, stihne to každé ráno ešte pred otvorením. 

Ich výrobu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Ak by vás ešte zaujímalo, ako vám dajú v kaviarni Editha kávu so sebou:

https://www.instagram.com/p/Bx3qrKug56e/

Zdroj: upsocl.com, enviroportal.sk, instagram.com/byebyeplasticbags, instagram.com/Sarah Tiu

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií