fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sledujte nočnú oblohu. Apríl nám prinesie hneď niekoľko úkazov

Tohtoročný apríl bude na nočnej oblohe plný zaujímavých úkazov. Stačí si len počkať do večera, prvý z nich sa totiž už deje.

Máte tip? napíšte nám mailom

Od 1. do 5. apríla sa Venuša postupne približuje k Plejádám. Vrcholom tejto udalosti bude to, keď sa 3. apríla objaví priamo vo vnútri hviezdokopy.

Ak chcete túto udalosť pozorovať, tak pozerajte na západ ideálne s ďalekohľadom. Prechod Venuše Plejádami budeme môcť znova pozorovať až o 8 rokov.

V polovici apríla budeme môcť pozorovať na ,,jednej kope” aj kvarteto v prevedení 3 planét: Jupitera, Saturn, Marsu a Mesiaca. Tieto tri planéty budeme znova vidieť blízko seba až o niekoľko rokov. Ak to chcete vidieť, pozerajte sa na juhozápad.

Aj tento mesiac budeme môcť pozorovať ilúziu Mesiaca. Ide o jav, kedy sa Mesiac nad horizontom zdá väčší ako keď vystúpi vyššie na oblohu. Môžeme ho tak pozorovať ako neobyčajne obrovský. Táto ilúzia ešte stále nie vysvetlená odborníkmi.

Môžete si všimnúť, že šírka Mesiaca je teraz v každom bode nočnej oblohy rovnaká (v rámci jednej noci). Existuje množstvo experimentov, ktoré si môžete skúsiť. Avšak stále sa nám zdá blízko nad horizontom väčší. Tento jav je známy už od staroveku. Pozorovali ho aj mnohí moreplavci, ktorí jeho zdanlivú veľkosť nemohli porovnať na šírom mori so siluetu vrchov ani budov, ale stále táto ilúzia platila.

Prečítajte si tiež:
Agnes, Máša či Maggie Simpson! Takto by vyzerali tieto obľúbené animované postavičky v dospelosti

Presné vysvetlenie stále neexistuje, hoci je pravdepodobné, že za to môže náš mozog a jeho vnímanie veľkosti objektov na horizonte na vysoko na oblohe. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií