fbpx
Sledujte túto noc supermesiac. Na oblohe sa dnes budú diať divy

Sledujte túto noc supermesiac. Na oblohe sa dnes budú diať divy

Dnes v noci budete mať poslednú možnosť v tomto roku vidieť supermesiac. K Zemi bude najbližšie a uvidíme ho najjasnejšie.

Pozorovať ho môžete už teraz. Podľa tech.sme.sk vyšiel na oblohu v stredu krátko po 17:00 a vyvrcholí túto noc o 2:43. Podľa NASA vznikol termín supermesiac v roku 1979. Označuje mesiac v splne, ktorý je zároveň čo najbližšie k obežnej dráhe Zeme. To znamená, že ak dnes bude obloha dostatočne tmavá, mesiac uvidíme jasnejšie a zreteľnejšie než po iné dni.

supermesiac spln
Zdroj: unsplash.com/Ganapathy Kumar

Dnes je oficiálne prvý jarný deň a aj to robí tento spln výnimočným. Podľa stránky almanac.com nastal supermesiac presne v prvý jarný deň naposledy v marci 2000. Najbližšie sa tak stane v roku 2038. Supermesiac sa nazýva aj červí mesiac, a to podľa dážďoviek, ktoré sa objavujú práve v tomto ročnom období.

Zdroje: tech.sme.sksolarsystem.nasa.govtimeanddate.comalmanac.com

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Viete, že mesiac vášho narodenia vie, čo to prezradiť o vašej osobnosti? Zistite, aká ste!
Google+ Linkedin

Autorka je študentkou masmediálnej komunikácie, ktorá sa rada realizuje v oblasti online žurnalistiky. Fascinuje ju umenie v podobe kinematografie, literatúry, muziky a popkultúry. Čitateľom približuje rôzne témy a rada pracuje aj na rozhovoroch so zaujímavými ľuďmi.