fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slováci svojim deťom doprajú! Takéto vreckové dávajú rodičia svojim ratolestiam

Máte tip? napíšte nám mailom

Slováci sú k svojim deťom poriadne štedrí. Žiaci i študenti dostávajú skutočne slušné vreckové…

Najnovší prieskum Slovenskej sporiteľne (SLSP), ktorý bol zameraný na finančné správanie deti a mladých ľudí, priniesol zaujímavé zistenia. Slovenské deti dostávajú svoj prvý mobil už ako šesťročné. Ich vreckové sa pohybuje v závislosti od veku, pričom priemerný mesačný príjem žiakov prvého stupňa na základnej škole je 14 eur, žiaci druhého stupňa dostávajú 27 eur a stredoškoláci majú mesačné vreckové v priemere 78 eur.

“Medzi regiónmi a veľkosťou miesta bydliska nie sú výrazné rozdiely, i keď o niečo väčší príjem majú deti a ľudia na západe a vo väčších mestách,” uviedla Lenka Buchláková, analytička SLSP.

Slovenské deti dostavajú peniaze od rodičov vo forme pravidelného alebo nepravidelného vreckového alebo ako odmenu za vykonané domáce práce. Zdrojom ich príjmu sú aj starí rodičia, čo v prieskume potvrdilo až 60% detí a mladých. Tieto peniaze míňajú rozlične v závislosti od veku, pričom deti zvyknú vreckové utrácať na sladkosti či hračky, žiaci druhého stupňa svoje peniaze využívajú na kúpu oblečenia, topánok a zábavu s priateľmi. Tretina opýtaných žiakov základnej školy si časť peňazí odkladá, avšak bez toho, aby mali jasný účel. Stredoškoláci si zas vo väčšine prípadov šetria na leto, cestovanie, vlastné auto ale i bývanie.

Prečítajte si tiež:
Blog: Dnes je všetko tak trochu ,,narýchlo“

Deti dostávajú informácie ohľadom financií prevažne od rodičov, ale i od kamarátov a spolužiakov. Rozhovory týkajúce sa peňazí ale vedú rodičia častejšie až keď sa dieťa nachádza na druhom stupni základnej školy. Podľa Buchlákovej však každý desiaty žiak či študent o peniazoch nehovorí s nikým.

 

 

 

Foto: https://www.shepherdsfriendly.co.uk/your-resource-centre/how-to-teach-your-child-money-management

Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/728786/rozmaznavaju-slovaci-svoje-deti-vyska-vreckoveho-u-ziakov-a-studentov-vas-prekvapi/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií