Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slováci majú obavy o prístup k objektívnym informáciám. Takmer polovica si myslí, že vláda negatívne vplýva na žurnalistiku

Na prieskume sa zúčastnilo 1 020 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku 18 a viac rokov.

20.6.2024 (SITA.sk) – Obavy z toho, že v budúcnosti nebudú mať na Slovensku prístup k objektívnym informáciám a nezávislému spravodajstvu, má vo väčšej alebo menšej miere 61 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu vypracovaného na prelome mája a júna agentúrou NMS Market Research Slovakia s.r.o.

Žiadne obavy nemá 28 percent opýtaných

Na prieskume sa zúčastnilo 1 020 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku 18 a viac rokov. Podľa prieskumu má veľké obavy o prístup k informáciám a spravodajstvu 31 percent respondentov a mierne obavy ďalších 30 percent.

Naopak, žiadne obavy nemá 28 percent opýtaných a 12 percent na otázku o dostupnosti objektívnych informácií a nezávislého spravodajstva nevedelo alebo nechcelo odpovedať. Z hľadiska politických preferencií majú najvyššiu obavu v tejto oblasti voliči Progresívneho Slovenska, pričom veľké alebo mierne obavy vyjadrilo 95 percent z nich. Na druhej strane, 57 percent voličov strany Smer-SD nemá o dostupnosť informácií a spravodajstva žiadne obavy.

Vplyv na žurnalistiku

Zároveň 44 percent respondentov v prieskume uviedlo, že kroky súčasnej vlády a jej predstaviteľov majú negatívny vplyv na stav slovenskej žurnalistiky. Opak si podľa prieskumu myslí 18 percent opýtaných a ďalších 13 percent si myslí, že vláda stav slovenskej žurnalistiky neovplyvňuje nijakým spôsobom. K tejto téme sa nevedelo alebo nechcelo vyjadriť 25 percent respondentov.

Pokiaľ ide o politické preferencie, negatívny vplyv vlády na stav žurnalistiky konštatujú najviac voliči Progresívneho Slovenska, konkrétne v 91 percentách prípadov. Naopak, voliči strany Smer-SD vidia prevažne pozitívny vplyv vlády (41 percent), prípadne nevidia žiadny vplyv (30 percent).

Viac k témam: Prieskum, spravodajstvo
Zdroj: SITA.sk – Slováci majú obavy o prístup k objektívnym informáciám. Takmer polovica si myslí, že vláda negatívne vplýva na žurnalistiku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií