Slováci vytvorili cimbalovú cover verziu známej skladby, s ktorou chcú preraziť na MTV

Slováci vytvorili cimbalovú cover verziu známej skladby, s ktorou chcú preraziť na MTV

Silband sa rozhodli prijať výzvu. Spolu s Tomášom Buranovským vytvorili cimbalovú cover verziu skladby „Cake By The Ocean“, s ktorou sa budú snažiť preraziť na MTV.

Harmonogram, nahrávanie a spolupráce má kapela naplánované v predstihu. Tentokrát však prijali výzvu a v priebehu týždňa vytvorili vlastné aranžmá na novú skladbu, nacvičili, nahrali, zmastrovali a natočili klip, v ktorom samozrejme nechýba cake (koláč). Prečo vlastne?


img_9855

PREČO NEVYUŽIŤ PONUKU

„Oslovil nás spevák Tomáš Buranovský, s ktorým spolupracujeme, s ponukou zapojiť sa do súťaže. Skladba sa presne hodí ku našej kapele a nástrojom, preto sme sa rozhodli pozastaviť náš nabitý program a konkurovať kapelám z celého sveta v súťaži,“ vysvetľuje Gabriel Silvay, ktorý skladbu aranžoval, nahrával, mastroval a stojí aj za tvorbou klipu.

Ide o súťaž cover verzií skladieb na celosvetovej hudobnej stanici MTV. Každý mesiac určia skladbu a účastníci môžu súťažiť v spracovaní jej cover verzie. Na november bola určená práve skladba „Cake By The Ocean“ od DNCE.

„Hneď ako som sa dozvedel o súťaži MTV ´Cover of the month´ chcel som do toho ísť so Silbandom. Táto kapela dlhé roky dokazuje, že patrí medzi to najoriginálnejšie, a zároveň najkvalitnejšie, čo minimálne slovenská hudobná scéna ponúka. Počas svojho pôsobenia už dokázali dvihnúť zo sedadiel divákov v Bruseli, na olympiáde v Londýne, či na ME vo futbale 2012 v Poľsku. Su dôkazom toho, že doma nikto nie je prorokom, ale ktovie – možno práve táto súťaž im nakopne kariéru a dostane ich do ligy, v ktorej by mali hrať. Majú obrovský potenciál byť v nej úspešní a som presvedčený o tom, že svet ocení ich poňatie najnovších popových piesní,“ povedal iniciátor celej akcie, spevák, Tomáš Buranovský.

img_9845

VŠETKO ZA JEDEN TÝŽDEŇ

Toto je naozaj extrém. Takto rýchlo dať všetko dokopy. „Máme toho naozaj veľa, no napriek tomu sme si odložili vlastné veci a obetovali týždeň tejto skladbe. Je to naozaj náročné v takom krátkom čase dať všetko dokopy. Brat, Gabi Silvay, si naozaj zamakal. Dôležité je, že ho skladba oslovila a to mu stačí na to, aby fungoval na 300%. Môžeme byť radi, že máme takého človeka, ktorý naozaj zvláda všetko. Nebiť jeho, určite by sa to za týždeň nestihlo,“ opisuje bratovu angažovanosť Miloš Silvay.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Aless predstavila skladbu Lietam, ktorou otvára svoj album s názvom 17!

Kapela verí, že vďaka zapojeniu sa do súťaže si ich verziu skladby pozrú nie len Slováci. Uvidíme, možno práve to bude štart do koncertovania v zahraničí. Podporte ich aj vy svojím hlasom na stránke: http://www.mtvcoverofthemonth.com/v/250063.

Hlasovať je možné do konca novembra.

KONIEC CAJONU?

Cajon sa v poslednej dobe stal veľmi obľúbeným nástrojom v kapelách. Ani Silband nebola výnimkou. Súčasťou tejto skladby však nie je. Silband prichádza s novinkou! Do cimbalového zloženia pribudol ozembuch (stredoveký ľudový nástroj). Silband je prvá kapela, ktorá hrá elektronickú hudbu na akustickom ozembuchu.

„Ozembuch je jedinečný slovenský nástroj, tak prečo ho neukázať svetu? Dá sa na ňom zahrať akýkoľvek rytmus. Cajon, španielsky nástroj, ktorý sme doteraz tiež používali, sa stal veľmi rýchlo obľúbeným na celom svete. Ozembuch má tiež veľkú nádej, len musí byť v správnych rukách. Zatiaľ sme ho využili len v jednej skladbe, ale sme z neho nadšení, takže určite ho ešte naplno využijeme,“ povedal Gabi Silvay.

Silvayovci sú jedinečná a originálna formácia cimbalovej hudby, aká tu ešte nebola. „Tajomstvo“ ich úspechu spočíva v skĺbení tradičného s moderným. Vytvorili tak dosiaľ nepoznaný inovatívny ”cimbalový sound”, ktorý spočíva vo využití akustických ľudových nástrojov a moderných hudobných štýlov. Ich vynaliezavosť v nachádzaní nových zvukov a netypických štýloch hrania nepozná hranice. V rovnakej zostave pôsobili od r. 2003, no ako každá cimbalovka hrali skôr na ľudovú nôtu. Od roku 2007 sa osobitosť kapely pomaly kryštalizovala a dnes si ich progresívnosť nemožno nevšimnúť. Zakladateľmi kapely sú bratia Miloš (manažér) a multiinštrumentalista Gabriel (aranžérska činnosť).

Netradičná kapela sa zviditeľnila  v širšej verejnosti v r. 2010 v show Česko-Slovensko má Talent, kde sa dostali až do semifinálového kola. Prvýkrát šokovali a upútali na seba na castingu v divadle, keď na fujare a ostatných tradičných ľudových nástrojoch zahrali skladbu Children od Roberta Milesa. V semifinálovom kole prekvapili skladbami od Prodigyho, Michaela Jacksona, skupiny Yes a i. Nechýbala virtuozita a tiež nové a nezvyčajné techniky hry na husliach, cimbale či cajone.

Zdroj: Tlačová správa

Google+ Linkedin

Written By :

Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*