fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovak Press Photo v novom šate

Máte tip? napíšte nám mailom

Najvýznamnejšia fotografická súťaž, konajúca sa na našom území, prešla menšími zmenami. Týkajú sa poroty aj súťažných kategórií.

SLOVAK PRESS PHOTO je súťaž obrazovej žurnalistiky a následná výstava prinášajúca nezávislé autentické svedectvo o živote tak, ako ho vidia tvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách. Organizátori na oficiálnej stránke uvádzajú, že „zámerom súťaže je pozdvihnúť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako významného komunikačného média i vizuálneho umenia; podporovať, zviditeľňovať a motivovať jej tvorcov na Slovensku; vytvoriť platformu pre konfrontáciu prác slovenských tvorcov a tvorcov z okolitých krajín; podporovať tvorbu mladých fotografov a študentov. V  medzinárodnej kategórii Krátke video chceme vyvolať konfrontáciu a tým aj snahu o kvalitatívny rast tvorcov krátkych spravodajských, dokumentárnych, reportážnych šotov, ktoré vznikli so zámerom byť publikované v audiovizuálnych médiách.“

Eszter Asszonyi: Ostrov slobody. 1. miesto v kategórii Svet umenia. Zdroj: slovak-press-photo.sk/Eszter Asszonyi

Súťažné kategórie

7. ročník súťaže je sprevádzaný viacerými novinkami. Kategórie, do ktorých môžete prihlasovať svoje fotografie, sa zmenili. Sú to:

 • Aktualita – snímky, ktoré zobrazujú aktuálnu, neočakávanú a mimoriadne významnú udalosť, ktorá sa odohrala v danom roku, pričom musí byť zrejmé, že sa fotograf na zachytenie udalosti vopred nepripravoval a spĺňa všetky atribúty novinárskej fotografie.
 • Reportáž – snímky, ktoré reportážnym spôsobom približujú spoločensky závažnú udalosť, podujatie alebo akciu a vypovedajú o jej priebehu.
 • Každodenný život – snímky zobrazujúce každodenný život v jeho najrozmanitejších podobách vo všetkých oblastiach života spoločnosti.
 • Portrét – snímky, ktoré obsahujú spoločenskú výpoveď a ktoré fotografickými výrazovými prostriedkami zobrazia človeka, ľudskú tvár, v prostredí, kde ľudia žijú, pracujú, tvoria, trávia chvíle oddychu.
 • Šport – snímky, ktoré zobrazujú športové podujatia, športové aktivity a jednotlivé druhy športu zachytávajúc ich charakteristické črty a dynamiku.
 • Životné prostredie a príroda – snímky živej i neživej prírody s cieľom poukázať aj na naliehavé a aktuálne problémy životného prostredia ovplyvneného ľudským konaním a dôsledkami klimatických zmien.
 • Svet umenia a kultúry – snímky, ktoré dokumentujú rôzne umelecké podujatia, výstavy, festivaly, koncerty, architektúru, dizajn, filmovú tvorbu, vizuálne umenie a ďalšie výsledky ľudskej umeleckej kreativity.
 • Medzinárodné kategórie:
  • Mladí fotografi do 25 rokov a študenti – táto kategória by mala byť oživením súťaže nekonvenčným spracovaním rôznych žánrov a tém, odvážnym, mladistvým, nezaťaženým prístupom k zvolenej tematike. Je určená pre fotožurnalistov zo Slovenska, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny.
  • Dlhodobý dokument – snímky rôznych fotožurnalistických žánrov, ktoré dokumentujú rôzne oblasti života ľudí a spoločnosti v priebehu najmenej 3 rokov, pričom aspoň jedna fotografia bola nasnímaná v priebehu predchádzajúceho roka. V tejto kategórii sa hodnotia len série fotografií pozostávajúce z minimálne 12 a maximálne 18 snímok.
  • Krátke video – krátke, maximálne desaťminútové videá nakrútené v priebehu predchádzajúceho roka, ktoré sú primárne určené na zverejnenie v audiovizuálnych médiách, v televíziách, na internete či mobilných platformách a zachytávajú aktuálne dianie vo svete alebo v domovskej krajine autora alebo udalosti, ktoré autora výrazným spôsobom oslovili či ovplyvnili a majú potenciál zaujať širokú verejnosť.
Prečítajte si tiež:
Aká je cena života? Stačí splniť dve jednoduché podmienky? V novom česko-slovenskom filme sa mihne Frlajs aj slovenský top model Gajdošech
Tomáš Hulík: Labutie jazero. Víťazná fotografia v kategórii Príroda. Zdroj: slovak-press-photo.sk/Tomáš Hulík

Porota

Zmenilo sa aj obsadenie poroty. Fotografické práce bude posudzovať v nasledujúcom zložení:

Joe Klamar – Joe pochádza z Nízkych Tatier, konkrétne z Liptovského Mikuláša. Vyštudoval fotografiu a výtvarné umenie na univerzite v Kanade, spolupracoval tam s miestnym denníkom, s agentúrami Canadian Press, Reuters aj TASR. Od roku 2003 pracuje pre Agence France Presse ako hlavný regionálny fotograf pre Rakúsko, Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Slovinsko. Jeho fotografie môžeme nájsť napríklad aj v časopisoch Time, Newsweek, Sports Illustrated a denníkoch ako Washington Post či Guardian.

Maral Deghati – fotoeditorka, producentka a pedagogička so zameraním na novinársku fotografiu. Má vyše 15-ročné skúsenosti v oblasti fotoreportérstva, manažmentu a vzdelávania v Európe, v Ázii a v Afrike. V súčasnosti pôsobí ako manažérka vzdelávania v Nadácii World Press Photo v Amsterdame.

Francesco Zizola – od 80. rokov dokumentuje Talian Zizola najväčšie svetové konflikty a ich skryté krízy, pričom sa zameriava na sociálne a humanitárne problémy, ktoré definujú život v rozvojovom svete i v západných krajinách. Vydal sedem kníh. V r. 2008 založil 10b Photography, viacúčelové centrum pre digitálnu fotografiu so sídlom v Ríme, kde v súčasnosti žije.

Czarek Sokołowski – od r. 1981 pracuje ako novinársky fotograf pre americkú agentúru Associated Press v Poľsku. Dokumentoval protesty v Poľsku v 80. rokoch, krvavé zvrhnutie diktatúry Nicolaea Ceauşescuho v Rumunsku, dramatické udalosti v pobaltských štátoch v rokoch 1990 – 1992, prvé demokratické voľby v Albánsku v r. 1992 a po rozpade Juhoslávie prinášal fotografické spravodajstvo zo Sarajeva. Je aj držiteľom Pulitzerovej ceny, ktorú získal v roku 1991 za fotografiu z moskovského puču.

Prečítajte si tiež:
Kam ísť cez víkend: NESTVILLE OPEN FEST - multižánrový festival v Hniezdnom

Jindřich Štreit – český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života. Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

Video budú hodnotiť traja porotcovia:

Pavol Barabáš – je autorom širokej škály filmov o Vysokých Tatrách. Verejnosti je skôr známy tvorbou dobrodružných dokumentov. Nakrúcal v neprístupnej divočine, v dravých riekach, na ľadových štítoch i v hlbokých jaskyniach ďaleko od civilizácie. Je medzinárodne najúspešnejším slovenským dokumentaristom, za svoje filmy získal viac ako 180 ocenení na domácich a zahraničných festivaloch.

Tomáš Stanek – venuje sa najmä tvorbe dokumentárnych filmov, hraných filmov, reklám a videoklipov. Od roku 2014 je člen Asociácie slovenských kameramanov. Spolupracoval na dlhometrážnych (Deti, Krok do tmy), krátkometrážnych hraných (Výstava) aj dokumentárnych (Cigáni idú do volieb,  Hranice) filmoch i na viacerých videoklipoch (Korben Dallas, Celeste Buckingham, Hudba z marsu a i.).

Petr Vavrouška – bývalý zahraničný spravodajca Českého rozhlasu. Pôsobil v krízových oblastiach (v Afganistane, Pakistane a v Macedónsku), ako reportér sa zúčastnil na dvoch zimných olympiádach a vysielal aj zo základného tábora Mount Everestu. Je aj autorom kníh Ruské duše a Poľské duše.

Garantom projektu je Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD., fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Ivan Holub: Večera. Hlavná cena – Grand Prix 2016. Zdroj: slovak-press-photo.sk/Tomáš Holub

Dôležité dátumy

Fotografie je možné prihlasovať do súťaže do 29. augusta 2018 do 23:59 hod. Po tomto termíne bude registračný systém uzavretý.

1.-3. septembra 2018 – hodnotenie súťažných prác medzinárodnou porotou v Bratislave.

3. októbra 2018 sa uskutoční slávnostné odovzdávanie cien víťazom 7. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Týmto dňom bude zároveň otvorená výstava víťazov a finalistov SLOVAK PRESS PHOTO 2018, ktorá potrvá do 30. októbra 2018 v Dome umenia, Nám. SNP 12 v Bratislave.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií