fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenky sú najmladšie prvorodičky spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky, najstaršie v Európe sú Talianky

Slovenky sa stávajú matkami ako 27-ročné. Sú najmladšími prvorodičkami krajín V4. 

V rámci Európskej únie sa pohybuje vek prvorodičiek na úrovni 29 rokov. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat sa posúva vek matiek po celej Európe.

V roku 2013 bol priemerný vek prvorodičiek o viac ako rok menší, postupom času sa však veková hranica posúva, pretože sa materstvo všeobecne odkladá.

Najstaršie sú Talianky

Najstaršie ženy, ktoré očakávajú svoje prvé dieťa, sú v Taliansku, kde rodia ako 31-ročné, v Španielsku a Luxembursku, kde sa priemerný vek nastávajúcich matiek pohybuje na úrovni 30 rokov.

Najmladšími matkami sa stávajú Bulharky a Rumunky, tie svoje prvé dieťa privedú na svet v priemere ako 26-ročné a v tesnom závese je Litva.

Najstaršími matkami sa stávajú Talianky. Zdroj: pexels.com

Slovenky sa radia medzi najmladšie prvorodičky Európy

Čo sa Sloveniek týka, tie mávajú svoje prvé dieťa ako 27-ročné, zatiaľ čo v Česku, Maďarsku a Poľsku rodia ženy po prvýkrát o rok neskôr.

Na našom území sa počas roku 2017 narodilo takmer 58-tisíc detí. V rámci celej Európskej únie sa narodilo 5,075 milióna detí.

V roku 2017 sa na Slovensku narodilo takmer 58 tisíc detí. Zdroj: pexels.com

„Na Slovensku sa od roku 2008 výrazne neposunul vek prvorodičiek. Kým v roku 2008 mali ženy prvé dieťa v priemere v 26 rokoch, v roku 2017 to bolo už o rok neskôr. Tento trend ale možno sledovať naprieč všetkými európskymi krajinami,” prezradila analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Za posledných päť rokov nastal najväčší nárast veku žien, ktoré porodili svoje prvé dieťa v Estónsku, a to až o vyše roka.

„Trendom je, že ženy odkladajú materstvo, čím sa automaticky posúva priemerný vek prvorodičiek. Mnohé z nich v súčasnosti riešia ekonomický aspekt materstva. Ženy totiž musia viac zladiť prácu s rodinou ako muži,” vysvetlila Lenka Buchláková.

Slobodné matky sú najohrozenejšia skupina

Slobodné matky patria do najohrozenejšej skupiny. V prípade, že sa naskytne nečakaná finančná situácia alebo finančné výdavky, len malá skupina žien dokáže utiahnuť mesačné výdavky, ak majú malé dieťa, ktoré sa pokladá z pohľadu financií o to najnáročnejšie.

Zdroj: glob.zoznam.sk, touchit.sk 

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"