fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenská food dizajnérka vytvára z jedla umelecké diela, aby motivovala deti jesť viac zeleniny

Terézia Lajčiaková pre deti vytvára z ovocia a zeleniny hotové umelecké diela na svojom blogu kreatívna rodina. V súťaži Superbloger 2019 zvíťazil jej mamablog za obsah.

Máte tip? napíšte nám mailom

Terka vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru. Po škole chvíľu pracovala ako grafička. Momentálne je mamou na plný úväzok 3-ročného Tobiáška a čerstvo narodenej Klárky.

Po narodení syna začala viac študovať, ako rozvíjať svoje deti aktivitami a pomáhať im tak k lepšej motorike, koordinácii, rozvoju myslenia, intelektu či fantázii. ,,Keď mal Tobi rok a pol, blížili sa Vianoce. Keďže nie som veľký zástanca sladkostí pre také malé deti, rozmýšľala som, ako mu vyrobiť adventný kalendár. Najviac mu chutilo materské mlieko, s ostatným jedlom sme sa stále trápili, nebol veľmi veľký papkáč,“ opisuje Food dizajnérka Terka.

https://www.instagram.com/p/B_fizj3HtE9/

Ako začala kreatívna rodina

Chcela ho motivovať, aby jedol viac ovocia a zeleniny. Napadla jej skvelá myšlienka. Rozhodla sa malého synčeka prekvapiť a pripravila mu originálny adventný kalendár. ,,Nápad s ovocím a zeleninou, naaranžovanými do obrázkov, mi prišiel ako výborné riešenie,“ hovorí Terka. Každý deň počas adventu spolu s manželom pripravili jeden tanierik.

Neverili vlastným očiam, ako sa z toho ich malý synček tešil. Ich zámer začal fungovať. ,,Náš syn Tobi sa krásne rozpapal a dnes mu ovocie, zelenina ani iné jedlo nerobia problém,“ opisuje Terka. S kreatívnymi tanierikmi pokračovala Terka aj po Vianociach.

Prečítajte si tiež:
Bojovať so strachom je náročné. Fóbia z pavúkov, lietania či zubára trápi mnoho ľudí. Trpíš nejakou aj ty?

https://www.instagram.com/p/B8gzzj7HrMa/?igshid=1hq8ck06sewvc

Jej syna neprestali kreatívne tanieriky baviť. Práve naopak, stále sa z nich teší. ,,Najnovšie mi chce s nimi aj on pomáhať a zapájať sa do ich prípravy. Čo je super, lebo aj takýmto spôsobom si trénuje jemnú motoriku, fantáziu, kreativitu,“ dodáva Terka. Okrem ovocia a zeleniny skúšajú pripravovať kreatívnym spôsobom už aj raňajky či obed.

 

Odkiaľ berie inšpiráciu

Najskôr čerpala Terka inšpiráciu z internetu, neskôr sa osmelila a začala si vymýšľať vlastné obrázky z jedla. ,,Často ma inšpiruje jednoduchý obrázok, tvar ovocia, alebo syn so svojím najnovším obľúbeným zvieratkom alebo rozprávkou,“ opisuje Terka.

https://www.instagram.com/p/B7-r6z9Hk2Q/

Deťom viac chutí zelenina aj ovocie

Deťom ovocie ani zelenina nerobí žiaden problém. ,,Zeleninu zje tiež skoro všetku, no má svoje viac a menej obľúbené druhy. A nie, nemá ich každý deň nastajlované v kreatívnom tanieriku, teraz už zje bez problémov zeleninový šalát či ovocie nakrájané v miske,“ hovorí Terka.

 

Ako naučiť deti jesť zdravo

Každé dieťa je iné, výnimočné.  Neexistuje univerzálny návod na to, ako naučiť jesť všetky deti zdravo. Určite im treba ísť v prvom rade príkladom, motivovať a inšpirovať spôsobom, aký je im blízky. Pre Terku bol spôsob kreatívnych tanierikov ideálny a zafungoval perfektne.

Prečítajte si tiež:
Kate Middleton: Manželstvom s Williamom si podpísala zmluvu

Terka spomína, že odkedy má svoj blog na instagrame: Kreatívna rodina píšu jej mamičky ďakovné správy. Ďakovné preto, lebo keď sa inšpirovali jej tanierikmi, deti nielen skákali od radosti, všetko zjedli, hoci predtým by sa toho jedla ani nedotkli. Takže tento spôsob, ako naučiť jesť deti zdravo, skvelo zafungoval nielen im, ale aj mnohým iným mamičkám a rodinám. Treba vyskúšať a nevzdať to po prvom neúspechu.

https://www.instagram.com/p/B4Xs-tlnqqA/

Ako kombinovať tanieriky

Nemusíte robiť z toho veľkú vedu, treba sa riadiť hlavne vlastným rozumom, srdcom a situáciou. Ovocie a zeleninu kombinujeme primárne podľa toho, čo spolu dobre chutí –  zeleninu často kombinujem so syrom, olivovým olejom, bylinkami alebo vajíčkom. Ovocie som kombinovala s mrkvou, orieškami, raňajkovou kašou alebo so sladkým pečivom.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook Instagram

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií