Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenská prírodná kozmetika, ktorú si zamiluješ! Tieto lokálne značky za to stoja

Krátkodobý trend alebo zbožné prianie do budúcna? Prírodná kozmetika naberá na popularite, jej čaru prepadajú stále viacerí.

Ako v 80. a 90. rokoch nosili naše mamy široké nohavice, ktoré po nich teraz dedíme my, tak sa vraciame aj k voľakedajšej starostlivosti o pleť.

„Načo máš toho tak veľa? Nám kedysi stačilo jedno mydlo a boli sme spokojní,“ povedala mi raz mama. Približne v tom momente, pred pár rokmi, som si začala robiť prieskum slovenských značiek, ktoré sa inšpirujú receptúrami našich starých mám.

https://www.instagram.com/p/BvjXFLkg05S/

Drahšie značky z drogérií aj lekární som odsunula nabok (poväčšine darovala, lebo veď predsa nebudeme ničím plytvať a zahadzovať – i keď metaforicky môžem povedať, že som ich vyhodila von oknom). Teraz mám na vani mydelničku s jedným mydlom na telo a druhým na vlasy.

Slovenská príroda je natoľko bohatá a Slováci takí šikovní, že si, našťastie, máme z čoho vyberať.

  • Modrá púpava

Prírodná kozmetika, ktorú vyrába rodinná firma v srdci Slovenska. „Pre pleť ako kvet,“ píšu na svojom webe. Prírodné oleje, krémy, starostlivosť o zuby, hydroláty (kvetinové vody) či prírodné dezodoranty i mnoho iného. Vďaka čomu ich máme tak radi? Kvalitné suroviny, vlastnoručne pripravené bylinkové extrakty aj pozitívne referencie zákazníkov dokazujú, že v ich výrobkoch je sila prírody využitá naplno.

Odmietajú konzum, sú vyznávačmi minimalizmu a efektivity, minimalizujú toxické látky (v produktoch z Modrej púpavy nenájdeme žiadne parabény či silikóny) aj emisie CO2 (napr. nepoužívajú palmový olej).

Podľa ich rád si vieme vyrobiť aj vlastné produkty – napríklad takúto masku na tvár zo sedmokrások.

https://www.instagram.com/p/Bw9W6tsAvE-/

Produkty je možné kúpiť si v ich e-shope, ale aj vo viacerých kamenných predajniach v Bratislave, Piešťanoch, Pezinku, Košiciach a Prešove.

  • Yemna

Takisto pleťové oleje, ale aj prírodné mydlá na umývanie tváre i celého tela, skruby, dezodoranty, balzamy aj tuhé šampóny. Za značkou stojí Sylvia, ktorá premenovala predošlú my-sis na yemnu.

Všetky receptúry sú jej vlastné, premyslené a vyvíjané niekoľko mesiacov, kým uzrú svetlo sveta. Sylvia vyrába menšie série, vždy čerstvé a 90 % výrobkov je vhodných aj pre vegánov. 80 % tvoria BIO zložky.

https://www.instagram.com/p/BrSwC1GAi1m/

Kupiť si túto značku možno buď cez e-shop, alebo v predajniach v Liptovskom Mikuláši, Nitre, Prievidzi, Trenčíne, Púchove, Banskej Štiavnici a Bratislave. Ani v Česku zákazníci nemusia smútiť a Yemnu si môžu kúpiť v Brne aj Prahe.

  • Dulcia

Dulciu má na svedomí Lucia Klebercová. Tradícia bylinkárstva a mastičkárstva je u nich v rodine už dlhé roky, prenáša sa z generácie na generáciu. pred nejakým časom sme s Luckou spravili rozhovor, takže sa nebudeme opakovať – viac sa o Dulcii dozviete tu.

Zdroj: Eva Jonisová

Táto prírodná kozmetika je založená na báze rastlinných a bylinných extraktov, čistých esenciálnych olejov, vzácnej ružovej vody a aloe vera. Všetky oleje a maslá sú za studena lisované a takmer všetky pochádzajú z bioprodukcie.

Okrem toho majú aj poradňu, kde sa s osobitým prístupom venujú každému zákazníkovi/zákazníčke, pričom im odporučia kozmetiku hodiacu sa presne k ich typu pleti.

Dulcia je okrem e-shopu dostupná aj v predajniach dm drogerie (no nie všetky produkty). Najnovšie aj v novom eko obchode Ekotočka v Stupave.

  • Mylo

Za značkou kozmetiky Mylo stojí Barb. Mydlá začala vyrábať v roku 2013, keď jej kamarátka darovala knihu o výrobe mydiel postupom, ako to robievali ešte naše staré mamy. A knižka ju tak uchvátila, že si sama začala vyrábať nielen mydlá, ale neskôr aj všetku kozmetiku. Postupne zistila, že jej pomáha viac ako hociktorá iná kúpená v lekárni.

View this post on Instagram

Naskladnili sme ďalšie voňavé mydielka. Mnohí sa zaujímate, čo je to metóda výroby mydiel za studena. Znamená to, že organické oleje spájame so zásadou a dochádza k ich zmydleniu. Pracujeme s hmotou, ktorá je presýtená olejmi a externe sa nezahrieva. Vďaka tomu ostávajú v rastlinných olejoch všetky cenné zložky, mastné kyseliny, vitamíny, antioxidanty… Po stuhnutí sa mydlo vyklopí z formy a mesiac zreje na poličke, aby sa z neho vyparila prebytočná voda a vyladili sa jeho vlastnosti. Takto vyrobené mydlo pokožku nielen čistí, ale zároveň na ňu pôsobí aj blahodárne. Ktoré z našich mydiel je vaše najobľúbenejšie? #mylomydla #mylokozmetika #prirodnakozmetika #cistaprirodnakozmetika #puritysimplicitynature #vyrobenerucne #vyrobenenaslovensku #sustainability #naturalcosmetics #crueltyfreecosmetics #natural #skincare #beauty #bio #gogreen #naturalbeauty #naturalskincare #organic #handmade #cosmetics #organicskincare #handmadesoap #coldprocesssoap #soap #handcrafted #health #women #skinlove #ecofriendly #greenbeauty

A post shared by mylo (@mylomydla) on

V ponuke sú pleťové aj masážne oleje, mydlá, pleťové toniká, odličovače, sprejový dezodorant, micelárna voda či séra. Nezabudla ani na mužov, pre ktorých je určený napríklad balzam na bradu a fúzy „ŠUHAJ“, no nájde sa u nej aj produkt pre štvornohých miláčikov: ochranný krém na psie labky.

Za zmienku stojí aj dizajn obalov, ktoré sú vytvorené s ohľadom na životné prostredie. Pri jeho výbere prihliada na možnosť recyklácie, zero waste a znovu navrátenie do kolobehu použitia (sklenené fľaštičky).

Kupujeme klasicky cez e-shop alebo v kamenných predajniach v Trnave, Bratislave, Banskej Bystrici, Trenčíne, v Prahe, Brne aj Šumperku. Zoznam predajní nájdete tu.

  • MusK

MUSK = Mydláreň u slečny Kaplánovej. Lucka je vyštudovaná chemička, ktorá sa k výrobe mydiel dostala, dá sa povedať, náhodou. Ale dobre spravila.

Mydlá obsahujú iba prírodné zložky, z ktorých naša pokožka dokáže čerpať najviac. Jednotlivé zložky vyberajú veľmi svedomito s ohľadom na životné prostredie, prísnej kontrole podrobujú aj ich dodávateľov. Handmade mydlá MusK neobsahujú žiadny palmový olej ani živočíšne tuky. Navyše takmer polovica mydiel v ponuke je vhodná aj pre vegánov.

Najnovšie v ich ponuke nájdeme okrem mydiel a tuhých šampónov aj mydelničky či soli do kúpeľa, cestovné dózy na mydlá aj zubné kefky alebo kávový peeling.

Mydlá MusK sú dostupné v mohých predajniach na Slovensku aj v Česku – všetky nájdete na tomto odkaze. Samozrejme, nechýba e-shop.

  • Pelishka

Pelishka je prírodná kozmetická línia, ktorá predstavuje vysoko kvalitnú prirodzenú starostlivosť o pokožku a telo. Prinášajú 100 % vegánske produkty, bylinné extrakty, silu aloe vera, rastlinných proteínov a kokosového mlieka.

https://www.instagram.com/p/Bmip5iuAPTI/

Ich produkty obsahujú bambucké a kakaové maslo, ricínový, mandľový, kokosový, konopný, olivový aj slnečnicový olej, aloe vera, kokosové mlieko či ovsený proteín.

Okrem mydiel u nich nájdeme aj prírodnú morskú špongiu, luffu, morskú hubku, prateľné odličovacie tampóny, prírodnú pemzu a mnoho iného (dobrého!).

https://www.instagram.com/p/BtVjjUdAUNe/

Predajné miesta sa nachádzajú v Bratislave, Trnave a v Piešťanoch. Ak to máte od ruky, využite e-shop.

  • Ponio

PONIO je slovenská značka ručne robenej kozmetiky – prírodných mydiel, masážnych kociek, dezodorantov, šampúchov (tuhých šampónov), prírodných kondicionérov a iných voňavých vecičiek. Výrobky sú všetky ručne robené v menších množstvách s maximálnou poctivosťou, aby sme dostali do rúk vždy kvalitný výrobok.

https://www.instagram.com/p/BpY3o5tgVle/

Ponio si môžeme kúpiť na mnohých miestach na Slovensku (len v Bratislave v 16 predajniach!). Kompletný zoznam nájdete tu.

  • Ťuli a Ťuli

Prírodná kozmetika Ťuli a Ťuli sa vyrába v rodinnom kruhu od roku 2015 a za jej vznikom stojí dnes už štvorročný Matej, ktorého zdravotné problémy priviedli jeho mamu k myšlienke vyrábať prírodnú kozmetiku.

https://www.instagram.com/p/Burg5TqAXrx/

Keď mal iba tri mesiace, prejavil sa u neho silný atopický ekzém a všetky návštevy kožných lekárov sa končili predpisom kortikoidných liečiv. Z prirodzenej túžby mamy – Lenky Špaldovej – vyliečiť syna prírodnou cestou sa vykľula vášeň pre prírodnú kozmetiku, ktorá okrem svojich čistiacich účinkov bude tiež hojiť, regenerovať a vyživovať pokožku.

Lenka zbierala a vyvíjala receptúry vychádzajúce z prírodných surovín a vyvinula ich do súčasnej podoby.

Mimochodom, pozrite, ako sa tešia deti v Tanzánii z tejto slovenskej kozmetiky.

Ťuli a Ťuli si môžeme kúpiť cez e-shop alebo vo viacerých predajniach na Slovensku, v Česku, Nemecku, Rakúsku aj Švajčiarsku.

Náš tip: Je tu sezóna komárov a Ťuli a Ťuli proti nim bojujú týmto prírodným repelentom! Navyše krásne vonia a je veľmi účinný na liečbu štípancov a opuchov po bodnutí hmyzom. 

https://www.instagram.com/p/Byj56r3n24-/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií