Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenská šibačka patrí medzi najunikátnejšie veľkonočné tradície, najextrémnejší zvyk majú Filipínci

Platforma k ním zaradila aj obrovské vatry a zdobenie stromčekov maľovanými vajíčkami v Nemecku.

31.3.2024 (SITA.sk) – Šibačku dievčat a žien slovenskými chlapcami a mužmi zaradila nemecká online platforma Statista medzi desať unikátnych veľkonočných tradícii vo svete.

Obrovská omeleta

K podobne unikátnym tradíciám podľa platformy patrí výroba obrovskej omelety na Veľkonočný pondelok v obci Haux vo francúzskom departemente Gironde, ktorá nasýti tisíc ľudí a spotrebujú na ňu viac ako 15-tisíc vajec.

Platforma k ním zaradila aj obrovské vatry a zdobenie stromčekov maľovanými vajíčkami v Nemecku či zvyk švédskych detí chodiť od domu k domu a vymieňať kresby a maľby za sladkosti.

V Grécku platforma našla dve unikátne tradície. Jednou je hádzanie hlinených hrncov z balkónov v čase zvonenia na záver omše na Veľkonočnú nedeľu na znak vyháňania zlých duchov.

Druhú unikátnu tradíciu zachovávajú na gréckom ostrove Chios, kde farníci z dvoch kostolov stojacích na protiľahlých kopcoch strieľajú podomácky vyrobené rakety a získavajú body za zásah susedovej zvonice.

Ukrývanie cigariet a tabaku

Unikátnou tradíciou mimo Európy je podľa platformy Statista ukrývanie cigariet a balíčkov tabaku na stromoch okolo kostolov na Papue-Novej Guinei a ich rozdávanie po bohoslužbách.

V meste Antigua v Guatemale zas obyvatelia pokrývajú ulice kobercami vyrobenými z pilín, ihličia a kvetov a potom po nich prechádzajú procesie veriacich.

Najextremnejšia tradícia

Určite najextrémnejšia z desiatich vybraných tradícií sa odohráva na Filipínach, dodáva Statista.

V meste San Fernando totiž veľmi oddaní kresťanskí veriaci znázorňujú bičovanie Krista a časť z nich sa dokonca necháva pribiť na kríž.

Viac k témam: Prieskum, Tradície, Veľká noc
Zdroj: SITA.sk – Slovenská šibačka patrí medzi najunikátnejšie veľkonočné tradície, najextrémnejší zvyk majú Filipínci © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií