fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo počúvajú mileniáli na Slovensku? 10 najlepších podcastov, ktoré oslovia aj vás

Máte tip? napíšte nám mailom

Povedz mi, čo počúvaš, a ja ti poviem, kto si. Aj takto by sme mohli pretlmočiť staré príslovie o knihách. Aké podcasty sa oplatí počúvať?

Podcasting je zvukový záznam, ktorý autor umiestni na internet. Oproti streamu má výhodu v tom, že si ho môžete vypočuť kedykoľvek, prípadne stiahnuť do svojho smartfónu. Nahráva sa vopred a zväčša ide o pravidelnú periodicitu. Vychádza napríklad raz či dvakrát do týždňa, alebo každý deň a v podcastovej aplikácii sa môžete prihlásiť na vášho obľúbeného podcastu, aby vám nič dôležité neuniklo.

Zdroj: unsplash.com

Kedy vznikli a ako sa ocitli na Slovensku?

Slovíčko podcast vzniklo v roku 2004 spojením slov “iPod” (prehrávač od Apple) a “broadcasting” (vysielanie). Práve Apple bolo prvou firmou, ktorá podcasty začala brať ako plnohodnotný formát.

Priekopníkom tejto služby u nás patrí spisovateľ Tomáš Ulej, ktorý na margo podcastingu hovorí: „Stačí mikrofón, program na nahrávanie zvuku a z každého sa môže razom stať tvorca amatérskej rozhlasovej stanice.”  Práve on je prvým (známym) Slovákom, ktorý spojil amatérske rozhlasové vysielanie so svojím koníčkom – literatúrou. Prvý podcast nahral 28. júla 2005: „Začal som s vlastnými nahrávkami literatúry, ktoré som uverejnil pod hlavičkou “prvý slovenský podcast” na adrese www.niemand.sk/podcast,“ vysvetľuje.

Podcasty majú dnes aj jednotlivé spravodajské servery či rádiá. Môžeme povedať, že na Slovensku zažívajú podcasty boom od minulého roka a počúvajú ich už desaťtisíce Slovákov.

TOTO je 10 najlepších slovenských podcastov pre mileniálov, ktoré sa podľa nás oplatí počúvať:

 • Dobré ráno | Denný podcast denníka SME

Ide o prvý denný spravodajský podcast na Slovensku. Denne, pondelok až piatok, každé ráno nový diel – prinášajú rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME.

 • Denník N podcast

Newsfilter, najlepšie články týždňa a seriál Hudobné po(d)klady v čítanej verzii. Pre tých, čo nestíhajú čítať a sledovať aktuálne správy.

 • NAHLAS | aktuality.sk

Informácie v súvislostiach, analýzy a rozhovory. Domáca aj zahraničná politika, kauzy a odhalenia investigatívneho tímu. Odvážne otázky, ktoré sa pýtajú za nás. Aktuality Nahlas je prvý podcast spravodajského portálu Aktuality.sk o témach, ktoré rezonujú v spoločnosti. Spravodajstvo zasadzujú do kontextu, vysvetľujú dôsledky udalostí na reálny život. Stručne a jasne. Od pondelka do piatka, každý podvečer na ich webe a v podcastových aplikáciách.

 • Počuj.

Filipa Donaldson a Martina Tomašovičová uvažujú nad tým, čo to znamená byť zodpovednými dospelými v dnešnej dobe na Slovensku. Vtipne rozoberajú rôzne témy relevantné pre 20- a 30-nikov na Slovensku. Snažia sa pochopiť svoje miesto vo svete, byt preň užitočné a zároveň pri tom nezošalieť.

 • V ženskom rode

S Katkou Strýčkovou o láske, nádeji a sile v ženskom rode. Podcast, ktorý by mala počúvať každá žena. S hostkami hovorí o ženách, dievčatách, o témach, o ktorých sa niekedy aj ženy hanbia hovoriť, o politike aj utečencoch, deťoch aj starnutí, oblečení či cvičení.

 • Medzi nami

Týždenný podcast denníka SME zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok. Moderujú Michaela Žureková a Soňa Jánošová. Hovoria o “prvenstve” – o našej prvej prezidentke, o prvom dieťati, o prvej modrine a domácom násilí a podobne.

 • mužom.sk

Po podcastoch pre ženy nemôžeme obísť ani chlapov. Mužom.sk je podcast Petra Podlesného pre mužov, ktorí premýšľajú. Podlesný je manžel, otec, silovo-kondičný tréner, mentor a šéfredaktor magazínu mužom.sk.

 • hmm… | podcast psychologickej poradne IPčko.sk

Rozhovory o duševnom zdraví, svete mladých ľudí a internete. Podcast internetovej psychologickej poradne IPčko.sk. O tom, keď dieťa nechce jesť, o samovražde, o tom, čo robiť, keď je u susedov krik alebo keď máte depresiu.

 • Lužifčák

Lužina neznáša internet a Žifčák akúkoľvek prácu. Preto je len logické, že sa títo dvaja spojili a prinášajú vám svoj podcast, ktorý si pozriete online a je za ním kus roboty. Rozprávajú sa so zaujímavými hosťami, ako napríklad Andrejom Bánom, Zuzanou Kovačič Hanzelovou, Laskym, Kristínou Tormovou, Matejom Adámym či Samom Trnkom. Lužifčák podcasty sú ale o niečo dlhšie, majú od 110 do 190 minút.

 • Všesvet podcast

Cestovateľská škola života s Tinou Hamárovou a Naďou Hubočan. Podcast vychádza každý utorok v spolupráci so SME.sk. To pravé orechové pre vášnivých aj príležitostných cestovateľov.

Zdroj: pixabay.com
3x bonus:
 • ZOOM

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny. Pre vedátorov a tých, čo chcú mať prehľad o novinkách zo sveta vedy a iných disciplín.

 • Martinus podcast

Knihy cez uši. Novinky na knižnom trhu, rozhovory a všetko o tom, prečo je čítanie skvelé. Podcast vytvárajú knihomoli z kníhkupectva Martinus pre vášnivých milovníkov literatúry.

 • Štartovacia čiara

Podcast o behaní, zdravom životnom štýle, prekonávaní našich slabostí a o všetkom, na čo myslíme, keď beháme.

Podcasty sú dostupné na platformách Apple podcasty alebo Spotify.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií