Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenské prezidentské voľby sú referendom o vláde, víťaz druhého kola ovplyvní aj vzťah s Českou republikou

„Ak by vyhral Korčok, bol by to obrovský odkaz voličov,“ povedal český politológ Pavel Šaradin.

24.3.2024 (SITA.sk) – Víťazstvo Ivana Korčoka v druhom kole slovenských prezidentských volieb by podľa českých politológov bolo oslabením slovenského premiéra Roberta Fica.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Obrovský odkaz voličov

Ak by vyhral Korčok, bol by to obrovský odkaz voličov,“ povedal pre český portál Novinky.cz politológ Pavel Šaradin z Masarykovej univerzity v Brne v súvislosti s tým, že v prvom kole volieb zvíťazil Korčok.

Je to referendum nielen o osobe Petra Pellegriniho, ale aj o tom, aká politika sa na Slovensku robí. Dotkne sa to Roberta Fica a celej vlády. Tieto voľby sú považované za referendum o vláde,“ myslí si Šaradin.

Nadštandardné vzťahy

Víťazstvo Pellegriniho by podľa politológa mohlo Ficovi ešte viac uvoľniť ruky. „Určite by to posilnilo trend, ktorý vidíme na Slovensku. Zámerné budovanie priekop a odsudzovanie druhej strany, alebo až proruskej rétoriky. Mohol by sa posilniť aj vzťah k Maďarsku a závislosť Slovenska od východnej politiky,“ dodal Šaradin.

Víťaz slovenských volieb, ktorý vzíde z druhého kola, podľa Šaradina ovplyvní aj ďalší vzťah medzi Českom a Slovenskom. „Ak by zvíťazil Pellegrini, tak možno očakávať, že vzťahy medzi prezidentmi budú štandardné, nie nadštandardné ako boli medzi Petrom Pavlom a Zuzanou Čaputovou. Nadštandardnosti pomáhala určitá chémia a podobný pohľad na svet. S Korčokom by nadštandardnosť mohla pokračovať, pretože si myslím, že si rozumejú v celom rade oblastí,“ dodal Šaradin.

Zahraničnopolitické otázky

Podľa pedagóga z Katedry žurnalistiky Karlovej univerzity Karola Lovaša by ani víťazstvo Pellegriniho nemuselo byť pre Fica tou najlepšou správou. Pripomenul vzťah medzi niekdajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom a bývalým prezidentom SR Michalom Kováčom. Pôvodne boli priatelia, ale v úradoch na seba politicky narážali.

V zahraničnopolitických otázkach Slovenska si myslím, že žiadne výraznejšie zmeny nenastanú. Aj Peter Pellergrini aj Ivan Korčok majú zahraničnopolitickú orientáciu ukotvenú v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,“ cituje portál Novinky.cz vyjadrenie Karola Lovaša v Českej televízii.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby na Slovensku 2024 (fotografie)

Viac k témam: Český prezident, Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Prezidentské voľby 2024), Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Slovenské prezidentské voľby sú referendom o vláde, víťaz druhého kola ovplyvní aj vzťah s Českou republikou © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií