fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenské supermarkety už zrejme nebudú môcť vyhadzovať potraviny. Tie by mali poputovať charite

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovensko sa podľa všetkého dočká vítanej zmeny.

Ministerstvo životného prostredia vypracovalo Envirostratégiu 2030, v ktorej navrhuje aby supermarkety a reštaurácie nemohli vyhadzovať potraviny. “Slovensko do roku 2030 obmedzí produkciu potravinového odpadu. Reštaurácie a supermarkety budú povinné potraviny ďalej využiť, napríklad darovať charite nezávadné potraviny,” dokumente uvádza sa v , ktorý bol zverejnený ešte začiatkom septembra.

S týmto návrhom súhlasí aj Ministerstvo pôdohospodárstva a zároveň navrhlo, aby niektoré potraviny, ktoré nebudú supermarktety schopné predať, boli ďalej posunuté na kŕmne účely. Takto by mohol byť zúžitkovaný napríklad chlieb. Ďalšie nevyužité potraviny by mohli byť zkompostované alebo inak rozumne využité. Rovnaký systém funguje vo viacerých krajinách Európskej únie.

Okrem týchto návrhov sa v stratégii píše aj o tom, že by sa na potravinách nemalo nachádzať označenie “minimálna doba trvanlivosti,” pretože väčšina produktov sú použiteľné a nezávadné aj dlhšie. Z toho dôvodu by malo byť používané iba označenie “spotrebujte do.”

 

 

 

Zdroj: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/638

https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/slovensko-smeruje-k-zakazu-vyhadzovania-potravin/

Foto: https://pixabay.com/en/supermarket-stalls-coolers-market-949913/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií