fbpx
Slovenské supermarkety už zrejme nebudú môcť vyhadzovať potraviny. Tie by mali poputovať charite

Slovenské supermarkety už zrejme nebudú môcť vyhadzovať potraviny. Tie by mali poputovať charite

Slovensko sa podľa všetkého dočká vítanej zmeny.

Ministerstvo životného prostredia vypracovalo Envirostratégiu 2030, v ktorej navrhuje aby supermarkety a reštaurácie nemohli vyhadzovať potraviny. “Slovensko do roku 2030 obmedzí produkciu potravinového odpadu. Reštaurácie a supermarkety budú povinné potraviny ďalej využiť, napríklad darovať charite nezávadné potraviny,” dokumente uvádza sa v , ktorý bol zverejnený ešte začiatkom septembra.

S týmto návrhom súhlasí aj Ministerstvo pôdohospodárstva a zároveň navrhlo, aby niektoré potraviny, ktoré nebudú supermarktety schopné predať, boli ďalej posunuté na kŕmne účely. Takto by mohol byť zúžitkovaný napríklad chlieb. Ďalšie nevyužité potraviny by mohli byť zkompostované alebo inak rozumne využité. Rovnaký systém funguje vo viacerých krajinách Európskej únie.

Okrem týchto návrhov sa v stratégii píše aj o tom, že by sa na potravinách nemalo nachádzať označenie “minimálna doba trvanlivosti,” pretože väčšina produktov sú použiteľné a nezávadné aj dlhšie. Z toho dôvodu by malo byť používané iba označenie “spotrebujte do.”

 

 

 

Zdroj: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/638

https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/slovensko-smeruje-k-zakazu-vyhadzovania-potravin/

Foto: https://pixabay.com/en/supermarket-stalls-coolers-market-949913/

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Na Východe YEAH! Kuriózna nehoda matky a dcéry z Prešova sa dočkala super remixu!
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.