fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí exportéri majú k dispozícií kompletný zoznam sankcií online, zahŕňa aj aktuálne balíky vyvolané vojnou na Ukrajine

Podnikatelia sa na často obracajú so žiadosťou preveriť, ktorý tovar je na sankčnom zozname a ktorý nie.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.5.2023 (SITA.sk) – Slovenskí exportéri majú k dispozícii komplexný zoznam sankcií vyvolaných vojenským konfliktom na Ukrajine. Rada slovenských exportérov totiž aktualizovala dokument „Sankčný kompas podnikateľa”.

Orientácia v obchodných aktivitách

Ten zahŕňa aktuálne sankčné balíky Európskej únie, vrátane desiateho, najnovšie sankcie voči Rusku a Bielorusku zo strany USA a Veľkej Británie, ako aj kontra sankcie a protiopatrenia Ruskej federácie. Je dostupný online na stránke www.exporteri.sk v slovenskom aj anglickom jazyku.

„Cieľom publikácie je v rámci jedného dokumentu poskytnúť prehľad sankčných režimov komplexne a úplne, aby sa vedel slovenský exportér zorientovať v tom, ktoré obchodné aktivity sú zakázané a ktoré nie. Nakoľko sa verejne komunikujú iba reštriktívne opatrenia na úrovni Európskej únie, tieto predstavujú iba časť celkového portfólia platných sankcií a dávajú tak neúplný obraz pre verejnosť,“ uviedol predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.

Informácie sú neúplne a nejasné

Ako doplnil podpredseda rady Zulf Hyatt-Khan, podnikatelia sa na nich často obracajú so žiadosťou preveriť, ktorý tovar je na sankčnom zozname a ktorý nie.

„Z toho usudzujeme, že sú informácie ohľadom sankčných režimov neúplné a nejasné, ako aj ťažko dohľadateľné,” objasnil. Situácia sa podľa neho zároveň dynamicky vyvíja, preto bolo nutné minuloročnú publikáciu aktualizovať.

Prečítajte si tiež:
Ministerstvo práce nasadzuje informačný systém sociálnych služieb, funkcie sprístupní postupne

Rada slovenských exportérov je podnikateľské združenie, ktoré sa venuje problematike medzinárodného obchodu a exportu. Je členom Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu, ako aj certifikovaným klastrom Európskej únie.

V rade sa angažujú rôzne osobnosti a odborníci, vrátane podnikateľov, bývalých ministrov, veľvyslancov, diplomatov a rôznych tuzemských a zahraničných profesionálov z oblasti ekonomiky a medzinárodného obchodu.

Viac k témam: Sankčný kompas riaditeľa, sankčný zoznam EÚ, Slovenskí exportéri
Zdroj: SITA.sk – Slovenskí exportéri majú k dispozícií kompletný zoznam sankcií online, zahŕňa aj aktuálne balíky vyvolané vojnou na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií