fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí väzni vyrobili za dva týždne už takmer 40.000 ochranných rúšok

Slovenskí väzni vyrobili do piatka, za viac ako dva týždne, už 39.800 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom.

Máte tip? napíšte nám mailom

S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára. V nedeľu 5. marca sa začala výroba rúšok v dvoch ústavoch – Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová.

TASR o tom informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. Rúška v súčasnosti robia podľa nej v siedmich ústavoch, ktoré majú strediská šitia. Od 11. marca, okrem spomínaných dvoch väzníc, sa začala realizovať výroba rúšok aj v ďalších piatich ústavoch, a to v ústave Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom.

,,Rúška sú primárne distribuované podľa požiadaviek do všetkých ústavov zboru, ako aj pre subjekty spadajúce pod rezort Ministerstva spravodlivosti SR (ministerstvo, súdy, prokuratúry, Súdna rada a Centrum právnej pomoci). Rúška sú tiež poskytované orgánom činným v trestnom konaní, sudcom, obhajcom, advokátom a iným osobám poskytujúcim právnu pomoc v prípade ich vstupu do ústavu s cieľom vykonať úkony s obvineným alebo odsúdeným. Platí to len v prípade, že si tieto osoby nezabezpečia vlastné rúška na tvár,” priblížila hovorkyňa ZVJS.

Zdôraznila, že v prípade požiadaviek na výrobu pre štátne hmotné rezervy je zbor pripravený realizovať aj túto požiadavku podľa svojich kapacitných možností. Aktuálne šije rúška 113 odsúdených a využívajú sa aj zákonné možnosti nadčasovej práce.

Prečítajte si tiež:
Smiešne konšpiračné teórie: Koronavírus pochádza od mimozemšťanov

Rúška na tvár sa vyrábajú predovšetkým zo zdravotnícky odporúčaných materiálov, ktoré je možné prať na vysokej teplote, chemicky čistiť a žehliť.

V slovenských väzeniach sa v súčasnosti nachádza 1616 obvinených a 9085 odsúdených. Z celkového počtu väznených osôb je 814 žien. Z tohto počtu je 719 odsúdených a 95 obvinených. Aktuálne sa v ústavoch nachádza spolu 81 mladistvých. Z celkového počtu väznených osôb je aj 220 cudzincov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií