Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko a Rakúsko majú záujem o posilnenie spolupráce v regióne a v rámci EÚ, tvrdí šéf rezortu diplomacie

Ako rezort diplomacie ďalej uviedol, pre Slovensko je dôležitá spolupráca s Rakúskom, keďže ide o významného obchodného partnera.

30.10.2023 (SITA.sk) – Slovensko spája s Rakúskom množstvo spoločných záujmov a cieľov, záujem je aj o posilnenie spolupráce v regióne a v rámci .

Diskusia o Ukrajine aj Blízkom východe

Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR s tým, že šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) v pondelok telefonoval so spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandrom Schallenbergom.

Ministri diskutovali o situácii na Ukrajine, ako aj na Blízkom východe. Vymenili si aj informácie aj o narastajúcej migrácii a zhodli sa na úzkej spolupráci v snahe zabrániť nelegálnej migrácii. Zhodli sa tiež na pokračovaní v kontrolách na hraniciach.

Dôležitá spolupráca s Rakúskom

Ako rezort diplomacie ďalej uviedol, pre Slovensko je dôležitá spolupráca s Rakúskom, keďže ide o významného obchodného partnera a druhého najväčšieho zahraničného investora u nás.

„Vzťahy medzi našimi štátmi sú intenzívne a plné medziľudských kontaktov. Rakúsko je naším kľúčovým partnerom v regionálnej aj európskej politike a chcem zdôrazniť, že sme rovnako pripravení na užšiu spoluprácu a hľadanie nových príležitostí v oblastiach, z ktorých môžu naši občania a podniky naďalej profitovať a prosperovať,“ uviedol Blanár a doplnil, že takmer dvetisíc rakúskych firiem vytvára na Slovensku až 40-tisíc pracovných miest.

„Som však rád, že aj počet slovenských firiem v Rakúsku z roka na rok rastie a dnes ich je už vyše päťsto,“ dodal Blanár.

Ministri diskutovali aj o rozvoji regionálnej spolupráce v rámci Slavkovského formátu (S3), ktorému od júla 2023 predsedá Rakúsko s prioritami ako podpora západného Balkánu a agendy rozširovania EÚ.

Viac k témam: Nelegálna migrácia, rozširovanie EÚ, šéf rezortu diplomacie, Spolupráca
Zdroj: SITA.sk – Slovensko a Rakúsko majú záujem o posilnenie spolupráce v regióne a v rámci EÚ, tvrdí šéf rezortu diplomacie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií