fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko bude aj naďalej pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov v rámci misie EUMAM UA

Vláda v piatok schválila návrh z dielne Ministerstva obrany SR a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.4.2023 (SITA.sk) – Slovensko bude aj naďalej pokračovať vo výcviku príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl. Vláda v piatok schválila návrh z dielne Ministerstva obrany (MO) SR a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do vojenskej asistenčnej misie Európskej únie (EÚ) pre Ukrajinu na územie členských štátov EÚ a na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území SR určených na plnenie úloh vojenskej asistenčnej misie EÚ pre Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako sa píše v predloženom materiáli, cieľom návrhu je zabezpečiť účasť OS SR vo vojenskej asistenčnej misii EÚ pre Ukrajinu a naplniť tak urgentné požiadavky Ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku a súčasne posilniť ich kapacity v boji za obnovenie teritoriálnej integrity Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach.

MO SR a MZVaEZ SR v materiáli uviedli, že sa po nevyprovokovanej ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine demokratické krajiny vrátane SR postavili na stranu brániacej sa Ukrajiny.

„V súčasnej situácii potrebuje Ukrajina okrem nevyhnutných dodávok zbraní najmä dostatok príslušníkov vlastných ozbrojených síl, ktorí prešli príslušným výcvikom. V tejto súvislosti bolo členskými štátmi EÚ schválené vytvorenie vojenskej asistenčnej misie EUMAM UA, ktorej cieľom je poskytnúť príslušníkom Ukrajinských ozbrojených síl potrebný výcvik,“ vysvetlili ministerstvá s tým, že SR začala poskytovať výcvik Ukrajinským ozbrojeným silám formou mnohonárodného vojenského cvičenia v októbri 2022 a bude v ňom pokračovať i naďalej v rámci misie EUMAM UA.

Prečítajte si tiež:
Niektorým členom súdnej rady sa nepáči hodnotenie sudcov mimovládkou Transparency

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda, Vojaci, Vojenský výcvik, Výcvik vojakov
Zdroj: SITA.sk – Slovensko bude aj naďalej pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov v rámci misie EUMAM UA © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií