Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko posiela do francúzskych oblastí postihnutých povodňami 25 hasičov a 16 kusov hasičskej techniky

Ako spresnil prezident HaZZ Adrián Mifkovič, hasiči idú na postihnuté miesto na 14 dní a v prípade potreby sú pripravení na rotáciu.

3.1.2024 (SITA.sk) – Slovensko posiela do Francúzska 25 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zaradených do modulu HCP (High Capacity Pumping), a teda modulu veľkokapacitného odčerpávania.

Vyslanie na 14 dní

Slovensko posiela do oblastí postihnutých povodňami aj 16 kusov hasičskej techniky. Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD) s tým, že hasičov v stredu čaká približne 24 hodinová cesta. Ako spresnil prezident HaZZ Adrián Mifkovič, hasiči idú na postihnuté miesto na 14 dní a v prípade potreby sú pripravení na rotáciu.

Na pobreží severozápadného Francúzska je zlá situácia, keďže tam hlásia predpoklad ďalších intenzívnych zrážok. Francúzsko požiadalo členské štáty o zaslanie techniky a personálu na zmiernenie následkov mimoriadnych udalostí,“ spresnil Šutaj-Eštok.

Modul veľkokapacitného odčerpávania

Modul, ktorý Slovensko poskytuje francúzskej strane, bude odčerpávať vodu zo zaplavených oblastí vysoko kapacitnými čerpadlami. Tie sú schopné denne vyčerpať šesťtisíc metrov kubických vody v závislosti od vzdialenosti, v akej budú operovať. Prezident HaZZ spresnil, že modul vysokokapacitného odčerpávania, ktorý prevádzkuje HaZZ, je vysoko špecializovaný modul, ktorý je schopný minútovo prečerpať 50-tisíc litrov vody.

Je jeden z najmodernejších v Európe a naši príslušníci sú dostatočne vycvičení a profesionálni na to, aby vedeli zvládnuť takúto situáciu v každom čase na každom mieste,“ uzavrel Mifkovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Hasiči, Povodne
Zdroj: SITA.sk – Slovensko posiela do francúzskych oblastí postihnutých povodňami 25 hasičov a 16 kusov hasičskej techniky © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií