fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko posiela do Sýrie vyše šesť ton humanitárnej pomoci pre ľudí po silnom zemetrasení (foto)

Letecký útvar MV SR a Sekcia krízového riadenia posiela do Sýrie humanitárnu pomoc v podobe potravín, hygienických potrieb, materiálu civilnej ochrany a tiež zdravotnícky materiál.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 1. marca 2023, 10:23

Slovenská republika posiela do Sýrie humanitárnu pomoc v podobe potravín, hygienických potrieb a tiež materiálu civilnej ochrany v objeme 6,5 tony. Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR a Sekcia krízového riadenia MV SR v stredu odlietajú do Libanonu.

V priebehu stredy lietadlo dopraví pomoc do Sýrie, ktorá je určená pre osoby postihnuté silným zemetrasením. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

Odosielajú pomoc

Ako doplnil poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), letecký útvar do Sýrie prepraví aj deky, spacáky, vankúše a tiež zdravotnícky materiál, ako napríklad rukavice, obleky, návleky, obväzy a lekárničky.

„Na spomínanej humanitárnej pomoci Sekcia krízového riadenia intenzívne pracovala niekoľko týždňov, spoločne sa nám podarilo skoordinovať v relatívne krátkom čase tak štátny, ako aj súkromný sektor, spoločnými silami aj v spolupráci s mimovládnymi organizáciami tak odosielame pomoc do Sýrie,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Humanitárna pomoc zo Slovenska pre Sýriu (fotografie)

Náklad transportujú po pozemnej trase

Ako informoval rezort vnútra, v Sýrii pretrváva vojnový stav.

Prečítajte si tiež:
V blízkosti koncentračného tábora Soldau vykopali masový hrob, objavili v ňom tony ľudského popola

„Z bezpečnostných a logistických dôvodov bude náklad následne po pozemnej trase transportovaný prostredníctvom Úradu humanitárnej pomoci Európskej komisie na miesta určenia po koordinácii so Sýrskym arabským polmesiacom,” dodalo MV SR s tým, že monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia okamžite reagovalo na požiadavku na zabezpečenie humanitárnej pomoci, pričom súčasťou bola aj koordinácia zo strany EÚ.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí informovalo, že humanitárnu zásielku tvorila potravinová pomoc od TESCO Stores, hygienické potreby od SHP Harmanec, materiál civilnej ochrany poskytnutý Správou štátnych hmotných rezerv Slovenska, tritisíc kusov lekárničiek od Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR, zdravotnícky materiál od Vysokej školy sv. Alžbety, deky, spiace vaky a nafukovacie postele od mimovládnej organizácie ADRA a Komunálnej poisťovne.

Ako ďalej uviedol komunikačný odbor rezortu zahraničných vecí v tlačovej správe, humanitárnu pomoc poskytli aj obyvatelia obce Láb, ktorí zorganizovali verejnú zbierku, a prispeli tak detskými plienkami, sušeným mliekom, teplým oblečením a obuvou.

Pomoc od mimovládneho a súkromného sektora

Veľvyslanec SR v Libanone Marek Varga informoval, že zásielku do Sýrie pozemne prepraví Úrad humanitárnej pomoci Európskej komisie. Rezort ďalej tvrdí, že Slovensko okrem humanitárnej zásielky poskytlo príspevok stotisíc eur Pohotovostnému fondu WHO pre mimoriadne situácie na pomoc Turecku a Sýrii a taktiež príspevok 60-tisíc eur pre UNICEF.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinci si pripísali ďalší úspech, ruskú základňu v Chersonskej oblasti zrovnali so zemou

Zobraziť fotogalériu k článku:
Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii (fotografie)

Rezort zahraničných vecí minulý týždeň poskytol príspevok 37-tisíc eur na vybudovanie dočasného tábora v sýrskom meste Aleppo,” tvrdí rezort. Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková uviedla, že táto zásielka je výsledkom spolupráce, na ktorej sa podieľal historicky najvyšší počet aktérov z mimovládneho a súkromného sektora.

Keďže humanitárne potreby ľudí v Sýrii sú naďalej masívne, Slovensko zašle v utorok 7. marca ďalšiu zásielku,” informovala Brocková.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, pohotovostný fond WHO, SHP Harmanec, Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
Zdroj: SITA.sk – Slovensko posiela do Sýrie vyše šesť ton humanitárnej pomoci pre ľudí po silnom zemetrasení (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií