fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko poskytlo Svetovej zdravotníckej organizácii príspevok 100-tisíc eur, poputujú na pomoc Turecku a Sýrii

Finančný príspevok je historicky prvý príspevok Slovenska do Pohotovostného fondu WHO pre mimoriadne situácie.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.2.2023 (SITA.sk) – Slovensko poskytlo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) príspevok vo výške 100-tisíc eur. Uviedol to dnes poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer v súvislosti s historicky prvým príspevkom Slovenska Pohotovostnému fondu WHO.

Pomohli sme ľuďom v Turecku a v Sýrii, ktorí dennodenne bojujú o prežitie,“ skonštatoval Káčer. Ako informuje v tlačovej správe rezort diplomacie, Slovenská republika v reakcii na sériu zemetrasení, ktoré zasiahli Turecko a Sýriu, poskytla dnes príspevok, ktorý je historicky prvý príspevok krajiny do Pohotovostného fondu WHO pre mimoriadne situácie.

Popri tragédii a utrpení, ktoré sa dennodenne odohrávajú kúsok od našich východných hraníc, nesmieme zabúdať ani na nešťastia inde vo svete. Som rád, že aj takouto formou sme pomohli ľuďom v Turecku a v Sýrii, ktorí dennodenne bojujú o prežitie. Pri poskytnutí pomoci sa hrá o každú minútu, sme pripravení pomáhať aj naďalej,“ dodal Káčer, ktorý zároveň pripomenul, že na mieste už niekoľko dní pôsobí 15 slovenských expertov z Hasičského a záchranného zboru a z Horskej záchrannej služby.

Tí do tureckej Adany so sebou priniesli aj vyše 3,5 tony materiálu – vyslobodzovaciu techniku, laná, náradie, generátory, vodu, jedlo či stany. Minister potvrdil, že slovenský rezort diplomacie a veľvyslanectvo v Ankare sú s oboma zbormi v úzkom kontakte, pričom koordinujú humanitárnu pomoc.

Prečítajte si tiež:
Česi si obľúbili slovenskú Gemerku a jej prameň musí ísť na plný výkon

Turecko a Sýriu zasiahla v pondelok 6. februára séria ničivých zemetrasení, ktorá si podľa posledných odhadov vyžiadala už viac ako 20-tisíc obetí. V oboch krajinách sa zrútili tisíce budov, záchranné práce sťažuje chladné počasie, ktoré komplikuje prístup do niektorých regiónov.

Viac k témam: Diplomacia, Finančný príspevok, Humanitárna pomoc, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pohotovostný fond WHO, Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
Zdroj: SITA.sk – Slovensko poskytlo Svetovej zdravotníckej organizácii príspevok 100-tisíc eur, poputujú na pomoc Turecku a Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií