Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko poslalo do Talianska hasičov aj techniku na pomoc s povodňami, zareagovalo medzi prvými (foto)

V Taliansku sa v dôsledku trvalých dažďov vylialo viac ako 20 riek.

22.5.2023 (SITA.sk) – Slovensko poslalo do Talianska 25 hasičov a 13 kusov techniky na pomoc s povodňami a zosuvmi pôdy, ktoré v posledných dňoch vyvolal silný dážď a nepriaznivé počasie, a ktoré zasiahli viaceré talianske regióny. Medzi vybavením sú i dve veľkokapacitné čerpadlá na odčerpávanie vody, ktoré sú schopné odčerpať spolu šesťtisíc metrov kubických vody za hodinu.

Výzva Talianska

Technika a príslušenstvo by slovenským hasičom mali zaistiť sebestačnosť na 14 dní, s možnosťou nepretržitého nasadenia. Povedie ich riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Dušan Timko. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

„Slovenská republika reagovala na výzvu Talianska, ktoré aktivovalo mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany (20.5. 2023 o 23:47 h) a požiadalo o štyri moduly vysokokapacitného odčerpávania, tzv. HCP (High Capacity Pumping) moduly. Slovenská republika v krátkom čase zareagovala (21.5.2023 o 01:47 h) zverejnením ponuky jedného takéhoto modulu,“ uvádza ministerstvo.

Humanitárna pomoc

Modul je tvorený hasičmi z Bratislavského, Trnavského a Trenčianskeho kraja. V nedeľu, krátko pred ôsmou hodinou večer, modul prekročil slovensko-rakúske hranice a napojil sa na policajný sprievod zaistený rakúskou stranou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Slovensko vyslalo záchranné zložky na pomoc Taliansku (fotografie)

Ako v tlačovej správe vysvetlilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, Taliansko v reakcii na kritickú situáciu aktivovalo Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany (UCPM).

Od medzinárodného spoločenstva žiadalo humanitárnu pomoc v podobe štyroch modulov vysokokapacitného odčerpávania. Slovensko patrí medzi prvé štáty, ktoré zareagovali a ponúkli požadovanú pomoc.

Bez domova ostali tisíce ľudí

Som mimoriadne rada, že sme sa opätovne dokázali v tak krátkom čase zmobilizovať a v priebehu necelých 24 hodín od zverejnenia žiadosti Talianska o pomoc, do krajiny vysielame 25-členný tím, ktorý bude najbližšie dni v plnom nasadení pomáhať zvládnuť následky silných povodní. Pomoc pre Taliansko, ktorá je v tejto chvíli už na ceste, je výsledkom úzkej a nepretržitej spolupráce rezortov diplomacie, vnútra a v neposlednom rade Hasičského a záchranného zboru SR,“ skonštatovala štátna tajomníčka MZVaEZ SR Ingrid Brocková.

V Taliansku sa v dôsledku trvalých dažďov vylialo viac ako 20 riek. Viaceré regióny boli zasiahnuté povodňami, najväčšmi severo-východný región Emilia Romagna, odkiaľ museli evakuovať bezmála 15-tisíc ľudí. Zaznamenali tiež vyše 300 zosuvov pôdy. Dosiaľ hlásia 14 obetí a viacero nezvestných, bez domova ostalo viac ako 36-tisíc ľudí.

Viac k témam: Členské štáty, Hasiči, Humanitárna pomoc, medzinárodná pomoc, Povodne, Záplavy
Zdroj: SITA.sk – Slovensko poslalo do Talianska hasičov aj techniku na pomoc s povodňami, zareagovalo medzi prvými (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií