Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko sa prepadlo v rebríčku slobody tlače, návrat Fica znamenal koniec snáh o zlepšenie

K poklesu došlo vo všetkých piatich ukazovateľoch slobody tlače.

3.5.2024 (SITA.sk) – V novom Svetovom rebríčku slobody tlače sa Slovensko prepadlo o 12 priečok. Zo 180 krajín sveta skončilo Slovensku na 29. mieste. K poklesu došlo vo všetkých piatich ukazovateľoch slobody tlače – politickom, právnom, hospodárskom, spoločenskom a bezpečnostnom. V roku 2023 bola naša krajina na 17. mieste.

Ako uvádza medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc, návrat Roberta Fica k moci v parlamentných voľbách 30. septembra 2023 znamenal koniec snáh o zlepšenie slobody médií na Slovensku. Pripomenula, že za predchádzajúcej Ficovej vlády bol na Slovensku zavraždený novinár Ján Kuciak.

Ataky na kritických novinárov

Nová vláda požaduje odchod riaditeľa verejnoprávneho média – Rozhlasu a televízie Slovenska, znížila jeho plánované financovanie zo štátneho rozpočtu o 30 percent a obmedzuje prístup niektorých súkromných médií k informáciám.

Vládni predstavitelia neodpovedajú na ich otázky a namiesto toho na kritických novinárov útočia, poukazujú Reportéri bez hraníc.

Verejnosť povzbudená verbálnymi atakmi niektorých politikov urážala novinárov počas protestov a na sociálnych sieťach,“ uviedol Pavol Szalai z medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc.

Neuzavretý prípad vraždy Kuciaka

Slovenská vláda sa podľa neho nenápadne snaží zbaviť verejnoprávne vysielanie jeho nezávislosti. Podrobne rozoberá návrh ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) týkajúci sa zmien v RTVS a ostro ho kritizuje.

Reportéri bez hraníc tiež poukazujú na to, že prípad vraždy novinára Kuciaka nebol dodnes uzavretý, keďže Marian Kočner, obžalovaný z objednávky vraždy, bol už dvakrát oslobodený. Zároveň Ficova vláda zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý vraždu vyšetroval, čo môže znížiť efektivitu prác na prípade.

Novinárka Monika Tódová bola jednou z prvých mediálnych obetí s cieľom ovplyvniť výsledky volieb, pripomenul Szalai s poukazom na deep fake video s Tódovou spred parlamentných volieb 2023.

Prvé tri miesta vo Svetovom rebríčku slobody tlače obsadilo Nórsko, Dánsko a Švédsko. Susedné Česko obsadilo 17. miesto. V rámci 27 krajín Európskej únie znamená nové umiestnenie pre Slovensko prepad z 11. na 15. miesto. Z krajín Únie je na tom v oblasti slobody médií najhoršie Maďarsko, Malta a Grécko.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Ministerka kultúry SR, Parlamentné voľby, Sloboda tlače, svetový rebríček, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Slovensko sa prepadlo v rebríčku slobody tlače, návrat Fica znamenal koniec snáh o zlepšenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií