Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko už nemá taliansky systém protivzdušnej obrany. Kto chráni naše nebo?

Taliansky systém protivzdušnej obrany SAMP/T ukončil pôsobenie na území SR.

13.4.2024 (SITA.sk) – Taliansky systém protivzdušnej obrany SAMP/T ukončil pôsobenie na území SR. Informovalo o tom Ministerstvo obrany (MO) SR a pripomenulo, že talianska jednotka systému pôsobila v Kuchyni od marca minulého roka ako náhrada za systém S-300, ktorý SR darovala Ukrajine.

„Našim talianskym spojencom ďakujeme za ich profesionálny prístup a spoluprácu pri zabezpečovaní ochrany nášho neba, ale zároveň si uvedomujeme, aké dôležité je mať vlastný systém protivzdušnej obrany,“ uviedlo MO SR.

Dodalo tiež, že ochrana slovenského vzdušného priestoru je momentálne zabezpečená integrovaným systémom NATINAMDS, ktorého súčasťou sú prostriedky prehľadu o vzdušnej situácii nad územím členských krajín NATO.

Slovenský vzdušný priestor aj naďalej chránia lietadlá z Česka, Poľska a Maďarska v rámci air policingu. Prioritou MO SR zostáva zabezpečiť Slovensku vlastné spôsobilosti v oblasti protivzdušnej obrany.

„Aktuálne intenzívne pracujeme na obstaraní vlastných systémov, aby sme tak zabezpečili plnú kontrolu nad ochranou nášho neba. Bezpečie Slovenska a občanov musí byť naša priorita,“ uzavrel rezort obrany.

Viac k témam: Protivzdušná obrana, SAMP/T, systém protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba
Zdroj: SITA.sk – Slovensko už nemá taliansky systém protivzdušnej obrany. Kto chráni naše nebo? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií