fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sme pozadu! Slovensko skončilo v rámci spracovania odpadu na najhoršom mieste

Máte tip? napíšte nám mailom

V súvislosti so spracovaním odpadu sa Slovensko údajne v rebríčku OECD umiestnilo ako deviate najhoršie. Ako sú na tom iné krajiny?

Slovensko bolo takto hodnotené v rámci rebríčku The Global Waste Index. Rebríček hodnotí krajiny OECD z pohľadu environmentálnych dosahov, ako aj ich nakladania s odpadom.

Slovensko je tak na pozícii 9. najhoršie miesta z konkrétneho počtu 36. O tomto fakte informovala spoločnosť Sensoneo, ktorá index vytvorila. Na poslednom mieste sa umiestnilo Turecko. Pred Tureckom sa na posledných miestach nachádzali štáty ako Lotyšsko a Nový Zéland. Najlepšie podľa indexu s odpadom nakladá práve Južná Kórea, a za ňou sa nachádza Švédsko a Japonsko. Slovensko prevažne dosiahlo priaznivé hodnotenie práve v množstve vyprodukovaného odpadu, kde  bolo šieste najlepšie. Nepriaznivé hodnotenie však ovplyvnila piata najnižšia miera recyklácie a to v rámci  OECD krajín a 14. najhoršia miera skládkovania.

Česká republika sa umiestnila v rebríčku na 12. najlepšom mieste, Poľsko sa však nachádzalo ešte o dve priečky pred ňou a to hladne z dôvodu, že vyprodukovalo najmenej odpadu z krajín OECD. Maďarsko sa umiestnilo na 16. mieste a Rakúsko na 19. mieste.

Prečítajte si tiež:
Ťažko chorý chlapček zomrel v Santovom náručí. Jeho posledné slová ťa dojmú k slzám!

Nový Zéland ale svoj odpad výhradne skládkuje. Na druhej strane, Švajčiarsko neskládkuje skoro žiadny odpad. Najviac odpadu na svete údajne spaľuje práve Dánsko, a to až 415 kg na obyvateľa.

Slovensko a odpad – Ako sa umiestnili iné krajiny?

Celkovo najviac odpadu za rok vyprodukujú práve Američania. Ide až o 809 kilogramov na obyvateľa.  Na poslednom mieste na základe tejto analýzy sa umiestnilo Turecko. Údajne odpad vôbec nerecykluje a ani nespaľuje. Z tohto dôvodu, sa tam nelegálne skládky vyskytujú vo väčšom počte ako v ktorejkoľvek inej krajine.

Portál Sme.sk uviedol, že „Index podľa spoločnosti analyzuje najbežnejšie metódy spracovania odpadu a udeľuje im pozitívne alebo negatívne body v závislosti od množstva vyprodukovaných emisií oxidu uhličitého, metánu a environmentálnej kontaminácie, ktorú daný spôsob priemerne spôsobuje. Za recykláciu mohla krajina získať maximálne štyri body, za energetické zhodnotenie odpadu jeden bod. Za skládkovanie mohla krajina prísť o tri body, za nelegálne skládkovanie alebo nezapočítaný odpad o šesť bodov. Ďalšie tri body mohla krajina stratiť za množstvo vyprodukovaného odpadu na osobu.”

 

Prečítajte si tiež:
USB Killer prichádza. USB kľúč, ktorý zničí tvoj počítač!

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií