fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slow travel: Nie všetko rýchle je dobré.

Máte tip? napíšte nám mailom

Stretli ste sa už s pojmom slow travel? Možno si skôr pamätáte slow fashion alebo slow beauty, o ktorých sa hovorí trochu viac. Vznikli ako reakcia na rýchly a konzumný život.

 

Slow travel vás naučí vychutnávať si dovolenku

Slow travel vám ukáže, ako vyzerá pravá dovolenka! Mnoho Slovákov si ideálnu dovolenku naplánuje už mesiace dopredu. Väčšinou si zistia, čo by v danej krajine mohli vidieť. Ak sa im nechce ležať na pláži, ženú sa za všetkými pamiatkami v okolí. Veď doma sa ich hneď opýtajú, čo všetko videli, kde sa fotili, prípadne aké špeciality ochutnali. V mobile majú stovky fotiek a niekedy to vyzerá ako súťaž, kto toho viac stihne alebo uvidí. Slow travel je presným opakom tohto celého. Je to zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré vás nevyčerpá.

Cestujte naplno, nie rýchlo

Na dovolenke by mal byť najdôležitejší zážitok. Ak by ste tento rok chceli vyskúšať slow travel, začnite tým, že nebudete nijak zvlášť plánovať. Jednoducho si iba vyberte destináciu a čas, kedy by ste mohli ísť. Práca nás obyčajne pustí na týždeň či dva, ale praví cestovatelia nemajú problémy blúdiť svetom aj celé mesiace. Okúste skutočnú atmosféru miesta, kde sa nachádzate. Nechoďte s davmi po pamiatkach, ktoré sú v každom dovolenkovom sprievodcovi. Uvidíte menej, ale zažijete viac. Nepresúvajte sa taxíkmi alebo autobusmi. Choďte peši, požičajte  si bicykel alebo kolobežku. Dostanete sa tak aj tam, kde ostatní turisti netrafia. Opýtajte sa domácich, ako žijú. Zistíte, kde najlepšie varia, kde vám ponúknu lahodnú kávu alebo kúpite najkrajšie suveníry.

Prečítajte si tiež:
Žena vhodila pár kociek ľadu s oblečením do sušičky a začali sa diať neuveriteľné veci

https://www.instagram.com/p/B7_8FstlRlF/

Získate spomienky na celý život

Na dovolenke chce každý ochutnať nejakú miestnu špecialitu. Zabudnite teda na fastfoody alebo kebab. Skúste ochutnať  čo najviac z miestnej kuchyne a nebojte sa vybrať si niečo nové. Na trhoch kúpite lokálne ovocie a zeleninu, ktoré u nás možno ani nenájdete. Tak prečo sa cez ne neprejsť? Pri slow travel pochopíte tradície, hodnoty a kultúru. Nebude to iba o kúpaní, fotografovaní sa pri chrámoch alebo iných pamiatkach. Maximalizujete svoj zážitok a prídete na to, aký pestrý a farebný je náš svet, keď sa naň pozeráte iným pohľadom.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/udrzatelna-ekologicka-moda-to-je-slow-fashion/

Zdroj: smartertravel.com  Forbes  sloww.co  remoteyear.com  krazom.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií