fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slúchadlá spôsobujú stratu sluchu! Pravda alebo mýtus?

Máte tip? napíšte nám mailom

Slúchadlá do uší sa stali neoddeliteľnou súčasťou bežného života. Vzhľadom na to, že si ich dávame priamo do uší, môže sa naskytnúť otázka, či je pravdou, že ich používaním si ničíme sluch.

V súčasnosti je už počúvanie hudby (alebo napríklad aj podcastov) prostredníctvom slúchadiel bežné a stretávame sa s tým na každom verejnom mieste. Zaujímavosťou je, že slúchadlá neboli vyvinuté iba preto, aby sme mohli počúvať hudbu na verejnosti a nikoho tým neobťažovať. Ich vzniku sa totiž tešili aj hudobníci, ktorí cez slúchadlá dokážu ešte lepšie precítiť jednotlivé tóny, výšky či hĺbky a aj vďaka nim môžu tvoriť.

Mnohé štúdie však naznačujú, že slúchadlá spôsobujú stratu sluchu. Nie je to nevyhnutne spôsobené ich použitím. Rovnakom ako väčšina vecí, aj slúchadlá sa môžu používať nesprávne a môžu poškodiť naše zdravie. Ak ich používate príliš často a príliš nahlas, môžu nenapraviteľným spôsobom poškodiť našu schopnosť počuť zvuky. Nebezpečenstvo spôsobené počúvaním hlasnej hudby v slúchadlách pritom nie je nový objav, no mnohí hrozbu ignorujú.

Prečítajte si tiež:
Toto musíš vidieť! Takto by vyzerali zvieratá, keby mali oči vpredu!
Zdroj: pixabay.com

Ako slúchadlá poškodzujú sluch

Slúchadlá prenášajú zvuk priamo do uší, čím zvyšujú kvalitu zvuku a umožňujú ľuďom počúvať hudbu kdekoľvek. V prípade kvalitných slúchadiel možno naozaj získať ešte väčší hudobný pôžitok. Stále však treba myslieť na to, aby ste si príliš hlasným počúvaním nepoškodili sluch natrvalo. Mnohokrát si totiž ani neuvedomujeme, ako hlasno máme hudbu naozaj pustenú. Ak sedíte napríklad vo vlaku alebo v lietadle, kde je hluk vyšší, intuitívne si aj zvýšite hlasitosť hudby. Ak je šum v pozadí 75 decibelov, musíte hlasitosť zvýšiť na 90 decibelov, aby ste ju jasne počuli.

Hudobný prehrávač nastavený na 70 % hlasitosti vydáva zvuk približne 85 decibelov. Pre porovnanie, zvuk motorovej píly je približne 100 decibelov. Tieto zvuky idú navyše priamo do vašich uší, čo ešte zosilňuje tento efekt.

Ako zabrániť strate sluchu?

Neprepadajte panike. Aby ste predišli strate sluchu, nemusíte sa slúchadiel úplne zbaviť. Skôr ich používanie musíte zvážiť podľa situácie a pri veľkom hluku v pozadí ich podľa odborníkov nemá zmysel používať. Takisto odporúčajú nepoužívať ich príliš často a hlasitosť nastaviť a udržovať na nižšom stupni.

Prečítajte si tiež:
Potvrdené! Indiana Jones 5 bude aj s Harrisonom Fordom

Okrem toho si počas dňa doprajte čas aj na chvíľku ticha. Rovnako ako iné svaly, aj naše uši sú unavené a musia odpočívať. Strata sluchu je niečo, čo treba brať vážne a jej včasné odhalenie vám môže sluch zachrániť.

Zdroj: signia-hearing.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií