Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šmelinári s oknami neskončili. 6 tipov, ako sa nenechať oklamať pri výbere nových okien!

Plánujete rekonštrukciu alebo novostavbu a stále sa neviete rozhodnúť, aké okná budú pre vás tie najlepšie? Aký je rozdiel medzi plastovými či hliníkovými oknami? Koľko komôr, aké žalúzie, aké kovanie? Prinášame vám 6 tipov, ako si vybrať nové okná.

1.Plastové alebo hliníkové

Oboje okná majú výborné tepelné vlastnosti. Hliníkové okná sú pevné a využívajú sa hlavne na veľké presklené plochy či terasy. Hliníkové okná majú neobmedzenú životnosť a elegantný vzhľad, ktorý pridáva budove na výnimočnosti. Sú odolné voči vplyvom počasia a tvarovo stále. Hliníkové okná nevyžadujú žiadnu údržbu. Sú o 30 – 40 % drahšie ako plastové okná.

Plastové okná sa využívajú vo veľkej miere. Majú skvelú izoláciu proti hluku a štandardnú triedu bezpečnosti, životnosť bez zmien vlastností je viac ako 35 rokov. Záleží už len na vás, či sa uspokojíte so štandardom, alebo chcete zainvestovať.

 Zdroj: dmokna.sk

2. 2-sklo alebo 3-sklo

Hlavnou výhodou trojskla je vyššia tepelnoizolačná schopnosť. Úniky tepla zasklenou plochou trojskla sú menšie aj o 45 %.  Trojsklá výrazne obmedzujú prechod slnečnej energie, čo je badateľné hlavne v zime, to značí, že slniečko vás cez trojsklo neohreje tak ako cez dvojsklo. Zvukový útlm má trojsklo len o niečo vyšší. „Dvojsklá sa odporúčajú umiestňovať do bežných panelových bytov alebo do rekonštrukcií. Tu platí, že menšia izolácia je v starších domoch výhoda, pretože veľmi utesnené okná môžu byť príčinou vzniku plesní,“ upozorňuje Kristán Drobný, vedúci technik DMokna.  Ak však pri rekonštrukcii dom kvalitne zatepľujete, rozhodne investujte do trojskiel.

 Plastové okno DM Eforte  (čierne), hliníkové okno DM STAR (biele). Zdroj: dmokna.sk

3.Komory nie sú dôležité

Momentálne nám trh štandardne ponúka päťkomorové okná. Avšak môžeme sa stretnúť aj s ôsmimi komorami. Na samotnej tepelnej izolácii to nič nemení. Jednotlivé komory v oknách sú také úzke, že ak aj okná majú viacej komôr, nemá to žiaden efekt. Je potrebné zamerať sa na stavebnú hĺbku okien, tá by mala úmerne rásť s počtom komôr. ,,Predstavte si, že 5-komorové okno by malo mať stavebnú hĺbku profilu aspoň 70 mm a pri najčastejšie používanom 6-komorovom DM Prestige okne je hodnota vyššia – stavebná hĺbka profilu rastie na 76 mm. Najvyššie hodnoty stavebnej hĺbky sa približujú až k 90 mm,“ približuje K. Drobný.

 

Plastové okno DM eforte. Zdroj: dmokna.sk

4.Osadenie a utesnenie

Môžete mať akékoľvek dobré okno, avšak keď ho zle osadíte, budete mať viacej škody ako úžitku. Okná sa v stavbách osadzujú do úrovne tepelnej izolácie. Osadzovacia škára, teda miesto napojenia okna na murivo, má umožniť nielen osadenie okna, ale aj jeho dilatáciu (rozťahovanie a sťahovanie pri zmenách teploty). Tu je taktiež potrebné  zabezpečiť dostatočnú tepelnú a zvukovú izoláciu.  Pri použití tepelnej izolácie spolu s tesniacimi páskami sa zabráni tepelným stratám a poruchám v osadzovacej škáre.

Zdroj: dmokna.sk

 

 

5.Externé žalúzie

Veľmi elegantným a praktickým doplnkom okien sú vonkajšie žalúzie. Prinášajú nielen bezpečnostné možnosti, ale aj dokonalé tienenie. Plynule regulujú množstvo svetla a vďaka vonkajším žalúziám tiež neprepúšťajú teplo. Výbornou variantnou sú elektrické vonkajšie žalúzie Z-90, tie patria k technicky najdokonalejším typom v tejto kategórii a zaisťujú vysoký komfort bývania. Majú nadčasový design a lepšie dotváranie lamiel.

Vonkajšie žalúzie Z-90. Zdroj: dmokna.sk

 

 

6.Objednanie a záloha

Najdôležitejšou časťou je výber spoločnosti, cez ktorú si okná objednáte. Dôležité je nielen prezrieť si webovú stránku, ale nehanbiť sa vypýtať si referencie. Pozrieť si hodnotenia na sociálnych sieťach. Slovenské firmy si štandardne účtujú 70-80% zálohu.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií