fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Smer chce presadiť skorší termín predčasných volieb, mimoriadna schôdza má byť vo štvrtok

Predčasné voľby chce strana Smer-SD už začiatkom júla.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.5.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 10. mája, 13:17

Mimoriadna schôdza parlamentu k skoršiemu termínu predčasných parlamentných volieb sa uskutoční v štvrtok 11. mája o 9:00.

Ako ďalej informoval predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v pléne NR SR, schôdzu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Hlas – sociálna demokracia a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu (Život-NS).

Strany tak chcú presadiť skorší termín volieb, tie by sa podľa nich mali konať najneskôr 1. alebo 8. júla.

Prijatie uznesenia

Prijatím uznesenia by NR SR skonštatovala, že Slovensko ako parlamentná demokracia sa nachádza v hlbokej ústavnej a politickej kríze, ktorú nie je možné riešiť bez účasti parlamentu. Ďalej by skonštatovala, že Slovensko nevyhnutne potrebuje urýchlené vymenovanie novej vlády na základe výsledkov predčasných parlamentných volieb.

Podporou uznesenia by parlament vyslovil súhlas, že vymenovanie úradníckej vlády prezidentkou Zuzanou Čaputovou bez podpory NR SR v podobe vyslovenia dôvery takejto vláde bude viesť k prehĺbeniu chaosu a k niekoľkomesačnému odkladu prijatia finančných, ekonomických a sociálnych opatrení nevyhnutných na stabilizáciu situácie.

Prečítajte si tiež:
Hrobka popradského kniežaťa sa po 16 rokoch konzervácie v nemeckých laboratóriách vracia na Slovensko

Opozícia v uznesení požaduje, aby prezidentka rozhodnutia o menovaní novej vlády dôsledne konzultovala s NR SR, ktorú musí nová vláda požiadať o vyslovenie dôvery. Ďalej žiada, aby úradnícka vláda okamžite po vymenovaní prezidentkou predložila na rokovanie NR SR v skrátenom legislatívnom konaní návrh na skrátenie súčasného volebného obdobia tak, aby sa voľby konali najneskôr začiatkom júla.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda Národnej rady SR (NR SR), Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Smer chce presadiť skorší termín predčasných volieb, mimoriadna schôdza má byť vo štvrtok © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií