fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

SMER dostane 15 miliónov, OĽANO 20. Koľko dostanú strany za voľby?

Výsledky volieb 2020 sú už známe a po dlhoročnej vedúcej pozícií strany SMER prichádza zmena.

Máte tip? napíšte nám mailom

Rekordne vysoká účasť

Parlamentné voľby 2020 sa do histórie Slovenska zapíšu ako voľby s rekordne vysokou účasťou. V roku 1990 prišlo k volebným urnám 95,39 percenta oprávnených voličov. O 16 rokov neskôr to bolo len 54,7 percenta. Vo voľbách v rokoch 2010, 2012 a 2016 sa účasť pohybovala tesne pod 60 percent. Odhady už počas volebného dňa naznačili, že volebná účasť je najlepšia za posledných 15 rokov.

Voľby sú ukončené

Volieb sa už zúčastnili aj vysokopostavení politici. Občiansku povinnosť si v sprievode rodiny splnili Boris Kollár, Béla Bugár, Igor Matovič, ale aj Peter Pellegrini. Okrem súčasnej prezidentky Čaputovej odvolili aj exprezidenti Andrej Kiska, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster.

Parlamentné voľby 2020 sú ukončené. Nasledujúce hodiny sa budú niesť v znamení politických diskusií, hodnotení volieb, ale aj rôznych emócií z výsledkov.

Ako ste spokojní s voľbami? Vyhral váš favorit, alebo ste sklamaní z výsledkov volieb? Dajte nám vedieť v komentári a podeľte sa s nami s vaším názorom.

Kto dostane koľko peňazí?

Finančnú podporu od štátu dostanú všetky strany, ktorých podpora občanov bola vyššia ako 3 %. To znamená, že Harabin a Bugár budú mať nejaký ten čas značné suchoty. Tešiť sa však môžu aj mladšie strany, ktorých úspech nebol očakávaný. Web Aktuality.sk vytvoril graf, ktorý ukazuje, kto dostane peniaze a koľko. SMER dostane 15 miliónov, Matovič ešte viac. Koľko dostanú strany za voľby?

Prečítajte si tiež:
Samsung Electronics vstupuje do novej éry domácej zábavy s televízormi radu QLED

Čo všetko môžu politické strany dostať od štátu?

Príspevok za hlasy: za každý hlas dostane strana sumu vo výške jedného percenta priemernej mzdy v roku, ktorý predchádzal voľbám. Stranám sa tak bude vypočítavať príspevok z priemernej mzdy v roku 2019. Tento príspevok je vyplatený naraz a do 30 dní po odovzdaní záverečnej správy o výdavkoch na volebnú kampaň.

Príspevok na činnosť: má rovnakú výšku ako príspevok za hlasy. Je však rozdelený na 48 častí a strane sa vypláca priebežne počas celého volebného obdobia.

Príspevok na mandát: strana ho získa len v prípade, že má aj poslancov. Jeden mandát prinesie ročne strane 30-násobok priemernej mzdy v roku, ktorý predchádza voľbám. Takto sa zhodnocuje prvých 20 poslaneckých mandátov. Za 21. a ďalšie mandáty dostane strana ročne 20-násobok priemernej mzdy.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj aktuality.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií