fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Smrť Jozefa Chovanca v Belgicku: lekár povolil umiestnenie do cely. V prípade vypočuli už 60 ľudí

Lekár schválil zadržanie Jozefa Chovanca v cele na letisku v Charleroi, informoval dnes o tom minister vnútra Pieter De Crem pred výbormi Parlamentu pre vnútorné veci a spravodlivosť.

Máte tip? napíšte nám mailom

23. februára 2018 bol Jozef Chovanec zadržaný na letisku Charleroi. Podľa informácií vstúpil do lietadla, ktoré ho malo priviesť späť do Bratislavy. Vzhľadom na jeho rozrušené správanie ho na žiadosť kapitána previezli na policajnú stanicu na letisku, k čomu bolo potrebných desať policajtov.

Okolo 7.45 hod. nadviazala polícia kontakt s prokuratúrou, ktorá nariadila súdne zatknutie a požiadala lekára, aby vyšetril muža, a aby zistil, či môže byť zatknutý a umiestený až do pojednávania, ktoré bolo naplánované na nasledujúci deň o 21.00 hod.

Lekár prišiel na letisko okolo 23:25 hod. Lekár potvrdil, že Jozef Chovanec môže byť v cele o 23:46 hod.

V noci sa však stav Chovanca zhoršoval, začal si búchať hlavu o stenu. Polícia sa ho snažila upokojiť. Tím SMUR prišiel na miesto a podal Chovancovi sedatívum. Muž neskôr utrpel infarkt a bol prevezený do v bezvedomí do nemocnice, kde zomrel 27. februára.

Spomína sa medzi zásahom polície a „incidentom“, ktorý vedie k začatiu vyšetrovania. Vyšetrovacia služba orgánu policajnej kontroly, ktorú vymenoval sudca informoval, že už bolo vypočutých približne šesťdesiat ľudí vrátane policajných dôstojníkov a lekárov. Vyšetrujúci sudca v stredu nariadil rekonštrukciu prípadu.

Prečítajte si tiež:
Ako sa rokmi menila pánska silvestrovská móda a čo letí teraz? VIDEO

Podľa ministra vnútra Pietera De Crema muž zjavne trpel „syndrómom rozrušeného delíria“. Tento patologický stav sa vyznačuje extrémne agresívnym správaním, nedodržiavaním príkazov, veľkou silou, absenciou únavy a necitlivosťou na bolesť. ,,Boj s políciou môže prehĺbiť vzrušenie a zaťažiť srdce,” uviedol minister.

Niekoľko poslancov vrátane Caroline Taquinovej zdôraznilo, že polícia nebola na takúto situáciu pripravená. Na Policajnej akadémii sa pripravuje policajný výcvik, aj na takéto situácie.

Násilie policajného zásahu a nacistický pozdrav zo strany policajtky poslanci odsúdili.

„Muž zomrel za okolností nevhodných pre právny štát“, povedal Zakiu Khattabi zatiaľ čo Ahmed Laaouej – šéf parlamentnej skupiny frankofónnych socialistov povedal, že išlo o „opovrhovanie ľudskej dôstojnosti ,Sophie Rohonyi odsúdila správanie policajtov a označila ho za ,,správanie ktoré nie je hodné policajtov “.

Budete musieť dať odpoveď rodine, ktorá na ňu čaká dva a pol roka,“ povedala Vanessa Matz ministrom spravodlivosti a vnútra.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj sudinfo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií