fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kobe Bryant a jeho smrť: Čo sa experti o havárii dozvedeli?

Národný výbor pre bezpečnosť dopravy (NTSB) uverejnil niekoľko detailov, ktoré zhromaždil sledovaním dát a svedectiev. Kobe Bryant zahynul pri páde helikoptéry Sikorsky S76, N72EX v kopcovitom teréne neďaleko Calabasas, v Californii.

Máte tip? napíšte nám mailom

Let spoločnosti Island Express Helicopters Inc. viezol hviezdu NBA , jeho mladú dcéru, ďalších šesť cestujúcich a pilota. Kobe Bryant a všetci na palube vrtuľníka, ktorý smeroval do mesta Camarillo, pri havárii zahynuli.

O 9:39 ráno, šesť minút pred nárazom, letelo N72EX západne od Van Nuys vo výške 450 metrov nad morom. Riadiaca veža Van Nuys odporučila pilotovi kontaktovať radarové riadenie v južnej Kalifornii. V čase nehody vrtuľník technicky stále operoval so špeciálnym VFR povolením (VFR – Visual Flight Rules) a zostával mimo oblakov. NTSB hlásilo pokojný vietor, viditeľnosť na štyri kilometre a najnižšiu oblačnosť vo výške 330 metrov.

Zdroj: NTSB
Sledovací systém ADS-B s rekonštrukciou polohy vrtuľníka, zdroj: NTSB

Údaje z radaru a monitoringu ADS-B naznačujú, že lietadlo stúpalo na juhozápad pozdĺž kurzu zároveň s diaľnicou 101 východne od Las Virgenes. Vrtuľník, v ktorom sedel Bryant, dosiahol výšku 700 metrov nad morom a asi 450 metrov nad diaľnicou, avšak pod okolitým terénom, keď začal bočiť vľavo. O osem sekúnd klesal a naďalej pokračoval vľavo. Rýchlosť klesania a rýchlosť samotná sa značne zvýšili.

Posledná zaznamenaná poloha ADS-B bola približne 150 metrov juhozápadne od miesta nehody. Fotografia získaná z bezpečnostnej kamery vedľa Mureau Road ukázala, že stroj postupoval na západ pozdĺž diaľnice. Výbor stále nevie, prečo pilot znovu vystúpil do oblakov.

Prečítajte si tiež:
Uživatelia vo veľkom nahlasujú stránky podporujúce M. Kotlebu. Jedna z najväčších z nich už je zablokovaná.
Zdroj: NWS
Východný pohľad z kopca neďaleko havárie ukazuje najvyšší bod oblačnosti, zdroj: NWS

Snímka z kamery ALERTWildfire, nasnímaná o 9:44 miestneho času, bola zverejnená na konte Národnej meteorologickej služby Los Angeles. Zobrazuje hornú časť oblačnosti na východ od miesta nehody. Svedok v blízkosti miesta dopadu videl, ako sa helikoptéra vynorila z oblakov a letela strmo nadol, dostatočne na to, aby videl jej brucho.

Kobe Bryant ako jedna z obetí

Všetky inšpekcie a kontroly vrtuľníka boli aktuálne. 50-ročný pilot pracoval pre Island Express asi desať rokov. Podľa záznamov FAA (federálnej správy letectva) bol držiteľom komerčného osvedčenia FAA s kvalifikáciou pre vrtuľník, ako aj spôsobilosti inštruovať letový, prístrojový a pozemný výcvik. V čase poslednej lekárskej prehliadky hlásil 8 200 nalietaných hodín, z čoho 1 250 zaznamenal práve na stroji Sikorsky S76. Jeho posledné preskúšanie sa uskutočnilo 8. 5. 2019 v EUROSAFETY International.

Medzi všetky zúčastnené strany na vyšetrovaní patrí FAA, Island Express Helicopters, firma Sikorsky a Národná asociácia leteckých dispečerov (NATCA). Kanadská Rada pre bezpečnosť dopravy sa zúčastňuje ako akreditovaný zástupca a Pratt a Whitney Canada ako technickí poradcovia.

Vyšetrovacím tímom pomáhajú miestne i federálne orgány činné v trestnom konaní a národné bezpečnostné agentúry. Očakáva sa, že dokončenie záverečnej správy o nehode s obsahom pravdepodobnej príčiny si bude vyžadovať najmenej jeden rok.

Prečítajte si tiež:
Vieš, čo znamená táto pootvorená nádoba s číslom na kozmetike? Ide o veľmi dôležitú značku, ale málokto o tom vie!
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj FLYING

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií