fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Snažia sa Francúzi vyhnať Rusov z Afriky? Prigožin ich viní z atentátu na človeka spojeného s jeho žoldniermi

V súvislosti s Wagnerovou skupinou sa dlhodobo šíria správy, že pomohli destabilizovať politickú scénu v prospech Ruska v najmenej šiestich afrických krajinách.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.12.2022 (Webnoviny.sk) – Ruský občan úzko spojený s Wagnerovou skupinou vedenou ruským oligarchom Jevgenijom Prigožinom bol v Stredoafrickej republike ťažko zranený pri pokuse o atentát. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Dmitrij Syty, ktorý riadi tzv. Ruský dom v hlavnom meste Bangui, dostal balík, ktorý mu explodoval v rukách.

Podľa Prigožina posledné slová Sytého pred upadnutím do bezvedomia a následným prevozom do nemocnice údajne zneli: „Videl som odkaz: Toto je pre vás od všetkých Francúzov. Rusi pôjdu preč z Afriky.“

Prigožin obvinil Francúzsko, že stojí za útokom na Sytého. Bez poskytnutia dôkazov uviedol, že 11. novembra dostal z Toga balíček s fotografiou svojho syna žijúceho vo Francúzsku s poznámkou, že nabudúce dostane hlavu syna, „ak Rusi nevypadnú z Afriky“. Televízia CNN tvrdí, že Prigožinove tvrdenia nemôže potvrdiť.

V súvislosti so žoldnierskou Wagnerovou skupinou sa dlhodobo šíria správy, že pomohli destabilizovať politickú scénu v prospech Ruska v najmenej šiestich afrických krajinách vrátane Stredoafrickej republiky, Sudánu a Burkiny Faso. To malo za následok tisíce mŕtvych a približne dva milióny vysídlených ľudí.

Prečítajte si tiež:
Hasičom sa nedarí uhasiť lesný požiar v parku České Švýcarsko, o pomoc požiadali aj slovenských kolegov

Viac k témam: Vagnerovci, Wagnerova skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Snažia sa Francúzi vyhnať Rusov z Afriky? Prigožin ich viní z atentátu na človeka spojeného s jeho žoldniermi © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií