fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálna poisťovňa chce od dôchodcov potvrdenie o žití, ale netýka sa to všetkých

Tlačivá potvrdenia o žití Sociálna poisťovňa v súčasnosti zasiela dôchodcom spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodku.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.1.2023 (Webnoviny.sk) – Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne s bydliskom mimo Slovenska majú v januári povinnosť doručiť poisťovni tzv. potvrdenie o žití. Ak ide o krajinu Európskej únie (EÚ), resp. Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Švajčiarska, toto tlačivo je potrebné zaslať jedenkrát ročne do 31. januára.

Ak ide o krajinu mimo EÚ, EHP a Švajčiarska, tlačivo treba doručiť štyrikrát do roka, najbližšie do 15. januára 2023. Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne žijúci v Českej republike túto povinnosť nemajú, Sociálna poisťovňa a Česká správa sociálneho zabezpečenia si údaje vymieňajú elektronicky. V tlačovej správe o tom informoval Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa na základe tohto potvrdenia môže podľa hovorcu poisťovne naďalej bez prerušenia vyplácať poberateľovi dôchodok a predíde sa tak prípadným komplikáciám pri oneskorenom dokladovaní žitia. Tlačivá potvrdenia o žití Sociálna poisťovňa v súčasnosti zasiela dôchodcom spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Dôchodcom odporúča využiť práve tento formulár, keďže obsahuje čiarový kód pre zefektívnenie ich spracovania.

Viac k témam: Dôchodcovia, Dôchodky, Potvrdenie o žití, Starobný dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa chce od dôchodcov potvrdenie o žití, ale netýka sa to všetkých © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Podnikatelia stále môžu žiadať o dotáciu na nájomné, Sulíkovo ministerstvo už vyplatilo niekoľko miliónov eur
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií