Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálna poisťovňa vypláca OČR stovkám osôb, priemerná suma dávky dosiahla viac ako 440 eur

Tieto osoby majú nárok na OČR v sume 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní.

23.7.2023 (SITA.sk) – Dlhodobé ošetrovné (OČR) zo Sociálnej poisťovne za január až máj tohto roka dostávalo v priemere 551 osôb mesačne. Priemerná suma tejto dávky dosiahla 445 eur.

Poisťovňa za prvých päť mesiacov tohto roka vyplatila 2 757 dlhodobých OČR v celkovej hodnote 1,23 milióna eur. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.

Možnosť čerpať dlhodobé ošetrovné pre nemocensky poistené osoby, ktoré ošetrujú v domácom prostredí blízku osobu a poskytujú jej domácu alebo paliatívnu starostlivosť, sa na Slovensku zaviedla od apríla 2021.

Tieto osoby majú nárok na OČR v sume 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní.

Dlhodobá OČR pokrýva životné situácie osôb, ktoré sa starajú o chronicky chorého blízkeho po ukončení jeho hospitalizácie a tento chronicky chorý pre závažnú poruchu zdravia potrebuje poskytovanie domácej starostlivosti najmenej 30 dní na základe potvrdenia príslušného ošetrujúceho lekára. Druhou možnosťou je, že chorý príbuzný má potvrdené nevyliečiteľné ochorenie a bola mu indikovaná paliatívna starostlivosť.

Viac k témam: Dlhodobá práceneschopnosť, OČR, Sociálne, štatistika
Zdroj: SITA.sk – Sociálna poisťovňa vypláca OČR stovkám osôb, priemerná suma dávky dosiahla viac ako 440 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií