Čím viac sme na Facebooku, tým viac závidíme, tvrdí štúdia
Sociálne médiá vytvorili svet, v ktorom všetci okrem nás vyzerajú skvele, majú plnohodnotnú prácu a dokonalý súkromný život. Existuje spôsob, ako by ľudia mohli byť konečne spokojní sami so sebou?
O tom, že žijeme v dobe závisti, niet pochýb. Závidíme kariéru, deti, jedlo, dovolenky. Ľudské bytosti vždy cítili to, čo Aristoteles definoval ako bolesť v očiach, keď vidíme šťastie iných.
„S príchodom sociálnych médií sa závisť dostala do nového extrému. Sme neustále bombardovaní photoshopovaním života a pôsobí to na nás tak ako nikdy za celú históriu ľudstva. Nie je to obzvlášť príjemné,“ hovorí Ethan Cross, profesor psychológie na University of Michigan. Tá sa zameriava štúdium vplyvu Facebooku na naše zdravie.
Klinická psychologička Rachel Andrew potvrdzuje tento negatívny jav čoraz väčším počtom pacientov v jej čakárni, ktorí sa sťažujú na to, že nemôžu dosiahnuť životný štýl iných ľudí. Naše používanie sociálnych sietí ako Facebook, Twitter, Instagram a Snapchat zosilňuje hlboko znepokojujúce psychologické rozbroje. ,,Myslím, že to, čo sociálne siete majú robiť, robia preto, aby sa ľudia porovnávali,“ vysvetľuje Andrew.
Miera závisti sa rokmi zvyšuje
Podľa odborníka na kognitívne správanie Windyho Drydena mohli mať ľudia v minulosti vo svojom merítku len najbližších susedov, dnes sa však môžeme porovnávať s každým na svete. „Vnímanie iných ľudí je tak menej realistické,“ pokračuje Andrew. Dodáva, že obrázky a fotky na internete prechádzajú filtrami a ľudia prezentujú len to najlepšie, čo zo svojich životov môžu ukázať.
Akú veľkú rolu hrá závisť na sociálnych sieťach, sa snažil zistiť tím profesora Crossa. Zrealizovali štúdiu, v ktorej skúmali pasívne používanie Facebooku (scrollovanie). Snažili sa zachytiť závisť a meniacu sa náladu počas prezerania príspevkov na sociálnej sieti. Účastníci dostali texty päťkrát denne počas dvoch týždňov. Zistenia boli naozaj prekvapujúce.
„Čím viac účastníci scrollovali, tým vyšší bol pocit závisti. Závisť ako taká nemôže mať žiadne pozitívne účinky, no má v našich životoch svoje miesto,“ skonštatoval Cross. Tak ako hlad nám môže povedať, že potrebujeme jesť, tak pocit závisti nám napovie, ako sa s ňou vysporiadať tou správnou cestou. Môže nám ukázať, čo nám chýba v našich životoch a na čom naozaj záleží.
Zdroj: The Guardian