fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálnej poisťovni sa darilo viac ako v minulom roku, príjmy mala medziročne vyššie o 807 miliónov eur

Vyššie príjmy poisťovňa vykázala aj oproti desaťmesačnému plánu, a to o 474 miliónov eur.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.12.2022 (Webnoviny.sk) – Sociálnej poisťovni sa za desať mesiacov tohto roka darilo. Jej celkové príjmy bez zohľadnenia finančnej pomoci od štátu dosiahli 8,12 miliardy eur, medziročne tak boli vyššie takmer o 807 miliónov eur.

Pomoc štátu

Vyššie príjmy poisťovňa vykázala aj oproti desaťmesačnému plánu, a to o 474 miliónov eur. Kým vlani jej štát v januári až októbri pomohol sumou 600 miliónov eur, v januári až októbri tohto roka poisťovňa zo štátneho rozpočtu dostala 103,5 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až október tohto roka.

Od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov či samostatne zárobkovo činných osôb poisťovňa vybrala 7,38 miliardy eur, čo je v porovnaní s januárom až októbrom vlaňajška o 591,7 milióna eur viac. Príjmy poisťovne z dlžného poistného za január až október tohto roka predstavovali 368,5 milióna eur. Medziročne je to viac o 207,3 milióna eur.

„Uvedené je spôsobené najmä zaplatením odplaty za postúpenú pohľadávku v auguste 2022 v sume 198,6 milióna eur spoločnosťou Debitum, a. s.,” uvádza sa v správe o hospodárení poisťovne. Príjmy poisťovne z poistného od štátu za desať mesiacov tohto roka tvorili 316,4 milióna eur a príjmy zo sankcií 10,5 milióna eur.

Prečítajte si tiež:
Inflácia v Nemecku dosiahla najvyššie čísla za takmer polstoročie, minister financií Lindner bije na poplach

Vzrástli aj výdavky

Výdavky poisťovne za január až október tohto roka predstavovali 8,17 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka stúpli o 128,8 milióna eur, v porovnaní s desaťmesačným plánom však boli nižšie o 70,1 milióna eur. Poisťovňa tak mala na účtoch ku koncu októbra tohto roka takmer 900 miliónov eur, keďže z minulého roka si preniesla prebytok v sume 845,9 milióna eur.

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za desať mesiacov tohto roka medziročne vzrástli o 211 miliónov eur na 6,88 miliardy eur. Výdavky na výplatu nemocenských dávok, naopak, medziročne klesli o 68,3 milióna eur na 855 miliónov eur. Medziročný pokles o 33,5 milióna eur zaznamenali výdavky na vyplácanie dávok v nezamestnanosti, keď za desať mesiacov tohto roka predstavovali 217 miliónov eur.

Viac k témam: Ekonomický rast, Sociálne poistenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálnej poisťovni sa darilo viac ako v minulom roku, príjmy mala medziročne vyššie o 807 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií