Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šojgu sa snaží prezentovať ukrajinskú protiofenzívu ako neúspešnú, analytici označili jeho čísla za zveličené

Ruskí vojnoví korešpondenti nedávno obvinili ruské ministerstvo obrany, že medzi straty nových ukrajinských zariadení počíta aj útoky na už poškodenú a zničenú techniku.

12.7.2023 (SITA.sk) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa na pozadí summitu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) pokúsil vykresliť ukrajinskú protiofenzívu ako neúspešnú operáciu. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Čísla sú značne zveličené

Šojgu v utorok prišiel s nepodloženými tvrdeniami, že ukrajinské sily od začiatku protiofenzívy 4. júna prišli o 26-tisíc vojakov a 1 244 tankov a bojových obrnených vozidiel. Taktiež uviedol, že ruská protivzdušná obrana zachytila ​​od začiatku protiofenzívy 176 rakiet HIMARS a 27 rakiet s plochou dráhou letu Storm Shadow.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Správy ruského ministerstva obrany o ukrajinských stratách sú podľa ISW pravdepodobne značne zveličené, keďže aj ruskí vojnoví korešpondenti nedávno obvinili ruské ministerstvo obrany, že medzi straty nových ukrajinských zariadení počíta aj útoky na už poškodenú a zničenú techniku.

V rozpore s pokynmi Kremľa

„Šojguova rétorika týkajúca sa ukrajinskej protiofenzívy je jednoznačne v rozpore s mediálnymi pokynmi Kremľa, aby neznižovali ukrajinskú protiofenzívu a nezveličovali ruské úspechy. Možno Šojgu stále viac ignoruje zavedené pokyny Kremľa o krytí protiofenzívy a snaží sa vykresliť ruské ministerstvo obrany ako efektívneho vodcu vojny na Ukrajine po nedávnej vzbure wagnerovcov,“ uvádza ISW v najnovšej správe.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský minister obrany, Summit NATO, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Šojgu sa snaží prezentovať ukrajinskú protiofenzívu ako neúspešnú, analytici označili jeho čísla za zveličené © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií