fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Solárne osvetlenie pre každý deň

Máte tip? napíšte nám mailom

Letné obdobie je plné slnečných dní, ktoré môžeme využiť na to, aby sme dostali svetlo aj do nočných hodín. Osvetlime si noci pomocou slnka.

korfu_02
Stolová solárna lampa Korfu

V noci môžeme osvetliť svoje domy bez toho, aby sme museli pripájať svietidlá do elektrickej siete. Použitím vhodného typu solárneho osvetlenia získame zdroj svetla na dlhé hodiny bez toho, aby to ovplyvnilo aj účty za elektrinu.

Bezpečne osvetlený vstup

Vstup do domu alebo bytovky môžeme osvetliť tak, aby chodník alebo schody neboli v tme. Je to z pohľadu bezpečnosti aj pohodlia dôležité riešenie, keďže nás nikto nemôže prekvapiť z tmavého miesta, vidíme na kľúče a zámok, prípadne svietime návštevám. Takéto osvetlenie sa môže automaticky zopnúť po zotmení a svieti niekoľko hodín, podľa typu batérie. Solárne exteriérové svietidlá môžu byť inštalované tak, aby sa svetlo zapínalo manuálne vypínačom, alebo automatické zapínanie pomocou pohybového čidla. Nemusíme tak osvetľovať priestor po celý čas, svetlo sa zapne, keď zaregistruje pohyb, a po určitom čase sa opäť vypne. Takto môžeme šetriť batérie a svietiť v tom čase, keď to potrebujeme. Môže to byť zároveň aj bezpečnostný prvok, ak by prichádzal niekto so zlodejskými úmyslami, rozsvietené svetlo ho môže odradiť od jeho plánu. Takéto nočné svetlo môže byť menšia solárna lampa, ktorá bude osvetľovať tlmene priestor pod nohami, cez väčšie svetlo, až po solárny reflektor, ktorý dokáže osvetliť väčšiu plochu, napríklad príjazdovú cestu ku garáži.

Prečítajte si tiež:
Prečo sa mladí ľudia rozhodujú pre bývanie v meste? Toto sú najčastejšie dôvody

Solárne svietidlá môžu mať solárny panel zabudovaný priamo ako súčasť lampy, alebo môžu mať samostatný solárny panel, ktorý umožňuje dobíjať batériu v lampe aj v prípade, ak lampa je umiestnená na tienistom mieste. Solárny panel sa umiestni napríklad na stenu za rohom, kam svieti slnko, a pripojí sa káblom k lampe. Takto sa zabezpečí dostatok energie pre solárne svetlo aj v tieni.

solarne_osvetlenie_london_mini_solarcentre_ecoprodukt_1
Solárne osvetlenie London

Nočná záhrada

Solárne osvetlenie môže byť nielen funkčné, ale môže spĺňať aj vysoké dizajnové nároky. Veď okolie domu, alebo záhrada, môže mať pomocou osvetlenia aj v noci svoju atmosféru. Záhradné osvetlenie pomocou solárnych svietidiel dokáže vykúzliť v záhrade krásne zátišia, alebo zvýrazniť časti záhrady, ktoré si cez deň ani neuvedomíme. Veľkou výhodou solárnych svietidiel je ich flexibilita. Keďže nie sú pripojené do elektrickej siete, nie je potrebné zakopávať alebo zasekávať káblové rozvody. Stačí ich umiestniť na vhodné slnečné miesto, a vychutnávať si nočné osvetlenie. Ak sa rozhodneme svietidlo premiestniť, jednoducho ho zoberieme a umiestnime na nové miesto. Bez ďalšej práce, kopania alebo zasekávania. Toto nám umožňuje meniť štýl záhrady aj niekoľkokrát do roka. Áno, počas celého roka, nielen v lete.

Prečítajte si tiež:
Vychutnávajte si aj vy dlhé jesenné dni so svojou rodinou
solarna-plavajuca-gula-esotec-102001-14cm-zlta-na-vode
Solárna plávajúca guľa Esotec

Solárne svetlá sú určené na celoročné využívanie, sú odolné voči poveternostným vplyvom. Veľkou výhodou je ich bezpečnosť, keďže pracujú s veľmi nízkym napätím, ak by aj došlo k nejakému poškodeniu, sú bezpečné aj pre deti a domáce zvieratá. Špeciálne solárne lampy môžu dokonca osvetľovať aj domáce jazierko alebo bazén, a to priamo z ich vodnej hladiny. Plávajúce solárne svietidlá majú zabudovaný solárny panel, vďaka čomu nie je potrebné tieto svietidlá cez deň vyberať z vody, a v noci vytvárajú krásny svetelný efekt.

Využitie solárneho osvetlenia v okolí domu alebo v záhrade je veľmi široké. Stačí si vybrať, aký účel majú spĺňať, a môžeme si vybrať zo širokého výberu ako funkčných, tak dizajnových svietidiel. Ich svetlo nám bude spríjemňovať aj nočné chvíle priamo v záhrade, alebo pri pohľade na upravený pozemok. Náklady na ich prevádzku nás nemusia trápiť, nakoľko zdroj energie je nevyčerpateľný, lebo je to slnko. A to je zadarmo pre všetkých.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií