Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Video: Sonda vyzbrojená výkonným laserom. Na čo je laser na Marse?

Keď tento rok odletí na svoju cestu sonda Mars 2020 americkej NASA, nebude vybavená len množstvom vedeckých nástrojov. V príslušenstve je tiež vysoko výkonný laser.

Laser je súčasťou nástroja SuperCam a slúži na analýzu hornín a minerálov nájdených na povrchu planéty. Laserový lúč vysiela pulzy z konca stĺpa, ktorý je možné považovať za „hlavu“ sondy taviacu horniny až do vzdialenosti 6 metrov. Akonáhle sa hornina odparí, prístroj môže analyzovať materiál a vyhľadať konkrétne prvky alebo chemické zlúčeniny.

Zariadenie ohrieva svoje ciele na približne 10 000 stupňov Celzia, pričom mení pevný materiál na plazmu. Plazma sa potom zobrazuje pomocou kamery a sonda dokáže určiť chemické zloženie materiálu. Deje sa tak metódou, ktorá sa nazýva laserom vedená rozkladná spektroskopia. Táto technika je významným nástrojom na zisťovanie prítomnosti chemikálií. Atómy a molekuly môžu byť identifikované a kvantifikované na základe ich spektrálnych charakteristík a výkonu používaného laserového signálu.

Nájde sonda život?

Inžinieri sa obzvlášť snažia hľadať minerály, ktoré sa tvoria v prítomnosti tekutej vody, ako sú íly, uhličitany a sírany. Keby existoval život na Marse, pravdepodobne by to bol mikrobiálny život, ktorý by sa utvoril v blízkosti tejto vody, takže sonda bude hľadať fosílne mikróby na mieste starodávneho jazera.

Ďalším použitím pre laser je identifikácia horninových cieľov, ktoré sú predmetom budúceho výskumu. Sonda je vyzbrojená sústavou vrtákov na zber vzoriek, ktoré však ponechá na povrchu planéty, aby ich mohla preskúmať budúca misia. Pretože existuje iba obmedzený počet skúmaviek na vzorky, laser umožní tímu určiť, či je určitá oblasť vhodná na vzorkovanie.

Iný arzenál zahŕňa mikrofón, prostredníctvom ktorého budú experti počuť, ako laser zasahuje svoje ciele. Materiál, ktorý hornina obsahuje, ovplyvní zvuk praskania. Sylvestre Maurice z Inštitútu pre výskum astrofyziky a planetárnej vedy vo francúzskom Toulouse vysvetlil:

„Mikrofón slúži na praktický účel tým, že nám na diaľku povie niečo o našich cieľoch. Môžeme ho však tiež použiť na priame zaznamenanie zvuku Marsu a ako sonda otáča hlavu.“

Sonda Mars 2020 je pripravená odštartovať už v júli tohto roka.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/co-je-6g-technologia-5g-pri-nej-moze-vyzerat-ako-amater/

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií