fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

SoundCloud – hudba zadarmo a bez reklám: Stačí to?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak by ste mali vysloviť názov prvej platformy na počúvanie hudby, aká vám napadne,  ktorá by to bola? S najväčšou pravdepodobnosťou Spotify alebo Apple Music. Niet sa čo čudovať, veď sú špičkami vo svojej kategórii. Tak trochu v ich tieni za ich popularitou stoja služby YouTube Music, ktorá čoskoro nahradí Hudbu Google Play, Deezer, Amazon Music a Tidal. No a potom je tu ešte jedna, na ktorú sa často zabúda: SoundCloud. Hudba zadarmo tu však vyzerá tak trochu inak. Stojí za vyskúšanie?

Vypočujte si podcast magazínu Klocher

Iná hudba, iné pravidlá

Skôr než začnete ,,frfľať,” ako málo toho táto platforma ponúka, uveďme veci na pravú mieru. SoundCloud ide mierne odlišnou cestou, ako ostatné služby a cieli na inú skupinu ľudí. Svojím charakterom by sa viac dala pripodobniť k sociálnej sieti. Platforma totiž poskytuje možnosť nahrať zvuk či hudbu komukoľvek, bez akýchkoľvek poplatkov či zložitých podmienok. To vytvára vhodné prostredie najmä pre menej známych, začínajúcich interprétov či autorov podcastov, ktorí chcú slobodne zdieľať svoju tvorbu a so svetom. Naopak nahrávky hudobníkov, ktorí sú natoľko úspešní, aby svojou tvorbu dokázali zarábať na vyššie spomenutých platformách, tu mnohokrát nenájdete. To je zrejme hlavným dôvodom, prečo služba medzi poslucháčmi na Slovensku nie je taká populárna.

Platforma poskytuje možnosť nahrať zvuk či hudbu komukoľvek, bez akýchkoľvek poplatkov či zložitých podmienok.

Čo je ešte inak?

Jednou z vychytávok, ktorými sa SoundCloud vyznačuje, je komentovanie určitých pasáží pesničky. Keď napríklad počúvate Queen a ste nadšení z gitarového sóla pred koncom skladby, môžete pridať komentár na konkrétny bod v piesni. Ten sa potom ostatným poslucháčom zobrazí práve vtedy, keď sa k nemu dostanú. Hudba zadarmo tak naberá úplne iný rozmer.

Prečítajte si tiež:
Mladý rapper Guzmo v novom songu o tom, že si každý z nás kope svoj vlastný hrob
SoundCloud: Hudba zadarmo a bez reklám
Zdroj: pexels.com

Snaží sa držať krok

Aj napriek odlišnej stratégii sa používateľom usiluje poskytovať podobný komfort ako iné hudobné služby. Počítať môžete s vlastnou aplikáciou pre Android aj iOS, prehrávanie hudby pri zamknutej obrazovke, relevantnými návrhmi novej hudby či možnosťou zostavovať vlastné playlisty. Chýba však možnosť sťahovania a keďže pridávať nahrávky môže ktokoľvek, vládne tu mierny neporiadok. Nájsť to, čo hľadáte, je tak niekedy náročné.

U nás stále zadarmo

Nie je to tak dávno, čo aj SoundCloud zaviedol mesačné predplatné, podobné jeho “väčším súrodencom”. Zatiaľ sa to však týka iba USA, a tak SoundCloud ostáva zrejme jedinou globálnou platformou na počúvanie hudby zadarmo na Slovensku, ktorá je bez reklám.

Služba poskytuje prístup k množstvu novej hudby, ktorú by ste inak neobjavili, za vyskúšanie teda určite stojí. Pokiaľ však nie ste veľký nadšenec zatiaľ neobjavenej hudby, či samotný začínajúci interprét, po krátkom čase zrejme siahnete po inej alternatíve.

Zdroj: musconv.com, androidportal.zoznam.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií