fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

SpaceX otestovala dosiaľ najsilnejší raketový systém Starship, Musk chce z ľudí spraviť „multiplanetárne bytosti“ (video)

Elon Musk informoval, že tím jeden motor vypol ešte pred testom a ďalší sa vypol sám, takže im zostalo 31 motorov, no „to je stále dosť motorov na dosiahnutie obežnej dráhy“.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.2.2023 (SITA.sk) – Spoločnosť SpaceX vykonala kľúčový test svojho nového raketového systému Starship. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Starship by sa mala počas svojho prvého letu stať najsilnejším prevádzkovaným raketovým systémom v dejinách. V prípade, že bude SpaceX spokojná s výsledkami štvrtkového testu, mohlo by sa to podľa BBC stať v nasledujúcich niekoľkých týždňoch.

Zmluva medzi SpaceX a NASA

Test, počas ktorého inžinieri na niekoľko sekúnd súčasne spustili 31 z 33 motorov rakety, sa uskutočnil vo výskumno-vývojovom stredisku SpaceX v Boca Chica pri texasko-mexickej hranici.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ SpaceX Elon Musk na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval, že tím jeden motor vypol ešte pred testom a ďalší sa vypol sám, takže im zostalo 31 motorov, no „to je stále dosť motorov na dosiahnutie obežnej dráhy“.

Musk má pre zariadenie vysoké očakávania, chce ho použiť na posielanie satelitov i ľudí na orbitu a ďalej do vesmíru. Podľa BBC už tiež americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uzavrel so SpaceX zmluvu, na základe ktorej by mala Muskova firma vyvinúť verziu pre program Artemis zameraný na opätovné pristátie ľudí na Mesiaci.

Prečítajte si tiež:
Rusi tvrdia, že pri útoku na mesto Čortkiv, ktorý zranil 22 ľudí, zničili veľký sklad zbraní

Musk má vysoké očakávania

Samotný Musk sa pritom sústreďuje na Mars, dlhodobo má ambíciu dostať ľudí na Červenú planétu, zriadiť tam kolónie a ako hovorí, spraviť z ľudí „multiplanetárne bytosti“. Hovorí tiež o cestovaní z miesta na miesto, keď by sa mohli pasažieri rýchlo presúvať z jednej strany planéty na druhú.

Ak sa Starship podarí sprevádzkovať, prinesie prielom nielen v množstve nákladu, ktorý dokáže vyniesť do vesmíru.

Koncept je navrhnutý tak, aby mohol byť celý opakovane použitý – Super Heavy booster i vesmírna loď v hornej časti by sa mali vrátiť na Zem a mohli by ich opätovne použiť. To by malo priniesť obrovské úspory nákladov v porovnaní s konvenčnými raketami na jedno použitie.

SpaceX by mala teraz vyhodnotiť dáta z testu, preveriť, prečo nedokázala naštartovať všetkých 33 motorov aj to, či nevznikli škody na štartovacej rampe. Musk pritom podľa BBC hovoril o pokuse vyslať systém Starship na orbitu koncom februára alebo v marci.

Viac k témam: Cesty do vesmíru, Raketa, Vesmírna loď Starship
Zdroj: SITA.sk – SpaceX otestovala dosiaľ najsilnejší raketový systém Starship, Musk chce z ľudí spraviť „multiplanetárne bytosti“ (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Je čas konať a nespoliehať sa len na hrdinstvo Ukrajiny, tvrdí Šimečka a vyzval na zvýšenie pomoci našim susedom
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií